Kontakt
Kierownik: prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota
Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
41-703 Ruda Śląska, ul. Wincentego Lipa 2
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: https://gin-pol-wnoz.sum.edu.pl
tel.: 32 3440724 wew. 996
Opis
Zespół:
prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota - (kierownik jednostki, adiunkt habilitowany) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
prof. dr hab. n. med. Bartosz Czuba (adiunkt habilitowany) e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr hab. n. med. Agata Włoch (adiunkt habilitowany) e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr n. med. Beata Naworska- (kierownik ćwiczeń, adiunkt) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr n. med. Anna Fuchs - adiunkt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lek. Marzena Malec – asystent dydaktyczny e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lek. Justina Rzewiczok - asystent dydaktyczny e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mgr Limańska Lidia - asystent dydaktyczny e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Działalność dydaktyczna
Pracownicy Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa realizują zajęcia dydaktyczne z następujących przedmiotów:
dla studentów kierunku Położnictwo studia I stopnia
- Ginekologia i opieka ginekologiczna
- Położnictwo i opieka położnicza
dla studentów kierunku Pielęgniarstwo studia I stopnia
- Położnictwo, Ginekologia i pielęgniarstwo położniczo- ginekologiczne
dla studentów kierunku Położnictwo studia II stopnia
- Diagnostyka ultrasonograficzna w położnictwie i ginekologii
- Praktyka położnicza w perspektywie międzynarodowej
- Praktyka położnicza oparta na dowodach naukowych
dla studentów kierunku Elektroradiologia studia II stopnia
- Obrazowanie w Położnictwie i Ginekologii
Działalność naukowa
Główne kierunki badawcze:
- diagnostyka ultrasonograficzna w położnictwie i ginekologii;
- patologia ciąży;
- diagnostyka prenatalna;
- poród - czynniki wpływające na dobrostan matki i dziecka;
- patologia płodu i noworodka;
- edukacja zdrowotna i promocja zdrowia kobiet w różnym wieku;
- menopauza.
Działalność kliniczna
Na bazie Oddziału Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Goduli zorganizowany jest Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Oddział posiada prestiżowy trzeci stopień referencyjności, dysponuje 72 łóżkami i zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia, w tym operacyjnego w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii. W ramach oddziału funkcjonują odcinki: ginekologiczny, położniczy i patologii ciąży. Wydzielona została również dwułóżkowa sala intensywnej opieki medycznej. Posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie położnictwa, ginekologii oraz perinatologii. Komfort rodzenia zapewnia nowocześnie wyposażony Zespół Porodowy. Oddział powiązany jest z Traktem Porodowym wyposażonym m. in. w przestronną salę do wykonywania cięć cesarskich, specjalistyczną wannę do rodzenia w wodzie oraz 4 komfortowe sale porodów rodzinnych z łazienkami, wygodnymi łóżkami dla rodzącej i kanapami dla osób towarzyszących (jeden z pokoi przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych).
- patologia ciąży;
- diagnostyka prenatalna;
- poród - czynniki wpływające na dobrostan matki i dziecka;
- patologia płodu i noworodka;
- edukacja zdrowotna i promocja zdrowia kobiet w różnym wieku;
- menopauza.