Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Jednostka

NKK
Katedra i Klinika Kardiologii

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

40-635 Katowice, ul. Ziołowa 45/47 - Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
tel. 32/2527407, 32/3598884
www.klinkardwnoz.sum.edu.pl

Zespół:
Nauczyciele akademiccy:
prof. dr hab. n.med. Zbigniew Gąsior (kierownik) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr hab. n. med. Maciej Haberka, prof. SUM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr hab. n. med. Mariusz Skowerski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr n. med. Joanna Stanisz-Kempa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby prowadzące w Katedrze i Klinice Kardiologii zajęcia dydaktyczne na podstawie umowy z SUM:
dr n.med. Leszek Szymański
dr n.med. Mariusz Łebek
lek. Monika Matla
lek. Michał Majewski
lek. Łukasz Maciejewski
Sekretariat: mgr Elżbieta Mitręga Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działalność dydaktyczna
Podstawą działalności dydaktycznej Katedry i Kliniki Kardiologii jest kształcenie studentów kierunku pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii oraz studentów VI roku kierunku lekarskiego. Zakres realizowanych przedmiotów obejmuje m.in. diagnostykę i leczenie chorób sercowo-naczyniowych, kliniczne podstawy fizjoterapii w kardiologii i kardiochirurgii, programowanie rehabilitacji kardiologicznej i pulmonologicznej, nowoczesne techniki diagnostyczne, choroby wewnętrzne i stany zagrożenia życia. Większość przedmiotów jest realizowanych w Klinice Kardiologii (II Oddział Kardiologii GCM SUM w Katowicach-Ochojcu) w formie zajęć praktycznych z wykorzystaniem sprzętu medycznego dostępnego w pracowniach szpitala: elektrokardiologii, echokardiografii, kardiologii inwazyjnej oraz diagnostyki obrazowej. Zajęcia uzupełniają wykłady oraz liczne cykle wykładów udostępnione na platformie e-learningowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Nasza jednostka organizuje również wiele kursów i warsztatów praktycznych dla lekarzy, których głównym tematem jest diagnostyka obrazowa. Warsztaty są realizowane we współpracy z Sekcją Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dopełnieniem działalności dydaktycznej są kursy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dla lekarzy w trakcie specjalizacji z kardiologii z zakresu echokardiografii, wad zastawkowych nabytych oraz wad wrodzonych.

Działalność naukowa
Głównymi obszarami działalności naukowej są:
• diagnostyka i terapia w ostrych zespołach wieńcowych
• diagnostyka wrodzonych i nabytych wad serca oraz chorych ze sztucznymi zastawkami serca
• diagnostyka i leczenie chorych z ciężką niewydolnością serca
• diagnostyka i leczenie nadciśnienia płucnego
• badania nad etiologią zapalną choroby wieńcowej
• echokardiografia obciążeniowa w diagnostyce choroby wieńcowej i strukturalnych chorobach serca
• hemodynamika serca w stymulacji endokawitarnej
• ocena obrazowych indeksów ryzyka sercowo-naczyniowego
• molekularne i biochemiczne wskaźniki zaawansowania miażdżycy tętnic wieńcowych
• badania aktywności śródbłonka naczyniowego po zawale serca
• badania obrazowe w oddelektrodowym zapaleniu wsierdzia

Współpraca naukowa międzynarodowa:
Uniwersytet w Ostrawie, Oddział Kardiologiczny – umowa pomiędzy SUM i Uniwersytetem w Ostrawie
Członek i Wykonawca w Konsorcjum realizującym EU Project CoroPrevention (EU project 848056)

Działalność kliniczna:
Katedra i Klinika Kardiologii działa na bazie II Oddziału Kardiologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Dysponuje 50 łóżkami dla chorych diagnozowanych i leczonych z powodu chorób serca.
II Oddział Kardiologii pełni ostre dyżury dla regionu Śląska, a lekarze Oddziału zapewniają również dyżury w SOR tutejszego Szpitala, dyżury echokardiograficzne oraz w Zakładzie Kardiologii Inwazyjnej.
W Oddziale leczeni są chorzy z:
- ostrym zawałem serca,
- ostrą zatorowością płucną
- ostrą niewydolnością krążenia
- ostrym zapaleniem wsierdzia i mięśnia sercowego
- zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia
- nadciśnieniem tętniczym
- wadami serca nabytymi i wrodzonymi
- przewlekła zaostrzoną niewydolnością serca
Oddział prowadzi leczenie chorych z tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym w ramach programu terapeutycznego NFZ.
Wykonywane są następujące badania i zabiegi interwencyjne:
- koronarografia oraz angioplastyka tętnic wieńcowych z wszczepieniem stentu dowieńcowego
- wszczepianie rozruszników, defibrylatorów oraz zestawów do terapii resynchronizacyjnej
- zamykanie przecieków wewnątrzsercowych (PFO, ASD)
- balonowa walwuloplastyka zastawki aorty
- ablacja ognisk arytmii (przy pomocy zespołu z I Oddziału Kardiologii)

SUM © 2016-2020