Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

NCH-2
Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii
Katedry Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych

Kontakt

Kierownik: dr n. med. Marek Rudzki

41-902 Bytom, ul. S. Żeromskiego 7
tel. 32 39 63 203

www. http://chirurgiazaklad.sum.edu.pl

Opis

 

Zespół:
- dr n.med. Marek Rudzki - kierownik Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr n.med. Tomasz Stępień - asystent dyd. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- lek. Magda Bichalska-Lach - asystent dyd. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- lek. Paweł Nawrocki - asystent dyd. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr n.med. Brygida Sedlak - adiunkt dyd. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr n. o zdr. Marzena Kowalska - adiunkt dyd. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Kinga Oleszko - asystent dyd Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Urszula Izdebska - asystent dyd Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Klaudia Olszewska - asystent dyd. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Violetta Koman - st. technik Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działalność dydaktyczna
- W ramach działalności dydaktycznej Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii Katedry Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych prowadzi zajęcia dla studentów na kierunkach Pielęgniarstwa, Fizjoterapii, Elektroradiologii oraz Ratownictwa medycznego. Główna tematyka zajęć wiąże się z chirurgią ogólną, chirurgią onkologiczną, gastroenterologią, chirurgią małoinwazyjną i plastyczną, pierwszą pomocą, diagnostyką endoskopową oraz nowoczesnymi metodami diagnostyki. W tym celu opracowano oryginalne wykłady multimedialne, plany zajęć praktycznych w oparciu o zakupiony sprzęt dydaktyczny i zasoby Oddziału Chirurgicznego. Opracowano także programy dydaktyczne z chirurgii diagnostycznej, onkologicznej, udzielania pierwszej pomocy, rehabilitacji chirurgicznej i intensywnej terapii.
Studenci w ramach zajęć uczestniczą w zabiegach operacyjnych, badaniach endoskopowych, codziennych czynnościach w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej. Zaznajamiają się z opieką nad ranami przewlekłymi, ranami pooperacyjnymi, opieką nad stomiami, a także przygotowywaniem pacjentów do typowych zabiegów operacyjnych. Nieodzownym elementem zajęć jest uwzględnienie zasad etyki, prawa i ogólnie przyjętych norm postępowania z osobami chorymi. Co ważne, duży nacisk kładziony jest na umiejętne przekazywanie zdobytej przez Studentów wiedzy, pacjentom i ich rodzinom.
Ważnym również elementem zajęć jest dyskusja pozwalająca na ugruntowanie zdobytej wiedzy i umiejętności.
Dodatkowo, pracownicy Zakładu wraz ze Studentami prowadzą Studenckie Koło Naukowe, które poza typową działalnością, co roku organizuje konferencję zwaną dotychczas jako „Międzynarodowe Sympozjum Studentów i Młodych Lekarzy z Zakresu Chirurgii i Innych Specjalności Zabiegowych".
Na konferencję tą zjeżdżają Studenci z całej Polski, zainteresowani dziedzinami zabiegowymi, a od niedawna chcących również uczestniczyć w warsztatach z zakresu m.in. Symulacji medycznych, Szycia chirurgicznego, Laparoskopii. Ostatnie Sympozjum odbyło się w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Działalność naukowa

  1. Poszukiwanie markerów chorób nowotworowych w chorobach układu pokarmowego, jako czynników predykcyjnych i prognostycznych.
  2. Doskonalenie metod diagnostycznych z wykorzystaniem badania kontrastowego i rezonansu magnetycznego w rozpoznawaniu przetok różnego pochodzenia, wykorzystania MRI diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna.
  3. Badania nad procesem karcynogenezy.
  4. Wykorzystanie fizycznych metod obrazowanie ( spektroskopia Ramanowska, podczerwień, TOF-SIMS) w diagnozowaniu nowotworów.
  5. Badania dotyczące apoptozy w nowotworach i chorobach zapalnych jelita w oparciu o mikromacierze.
  6. Badania nad komórkami macierzystymi.


Działalność kliniczna

- Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii Katedry Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych funkcjonuje przy Oddziale Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej.
W Oddziale doświadczony zespół chirurgów wykonuje pełny zakres operacji z chirurgii ogólnej. Oddział w szczególności specjalizuje się w zabiegach małoinwazyjnych, chirurgii przewodu pokarmowego. Poddział Chirurgii Onkologicznej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej specjalizuje się w diagnostyce oraz kompleksowym leczeniu chorych na raka żołądka, jelita grubego, piersi, tarczycy, pierwotnych i wtórnych nowotworów wątroby, rzadszych nowotworów przewodu pokarmowego takich jak GEP NET, GIST.
W Pracowni Endoskopowej wykonuje się pełny zakres endoskopii diagnostycznych i zabiegowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym endoskopowe tamowanie krwawień, usuwanie polipów żołądka i jelit.
W Pracowni USG wykonujemy poza badaniami diagnostycznymi jamy brzusznej, piersi, naczyń i tarczycy zabiegi małoinwazyjne drenażu trzustki i ropni otrzewnowych.
W trakcie hospitalizacji zapewniamy profesjonalny nadzór nad pacjentem, m.in. dzięki możliwości interdyscyplinarnego konsultowania naszych chorych ze specjalistami innych dziedzin medycyny (w tym kardiologii, gastroenterologii, chorób wewnętrznych, neurologii, rehabilitacji, psychologii i psychiatrii oraz onkologii klinicznej) zatrudnionych w naszym Szpitalu.

 

 

 

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.