Kontakt
Kierownik: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lorenc
41-200 Sosnowiec, Plac Medyków 1 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary
tel. (sekretariat SUM) - 32 368-25-47
tel. (sekretariat Szpit.) - 32 368-21-41
Adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres strony internetowej: www.katedrachirurgii.sum.edu.pl
Bezpośredni adres strony internetowej dla studentów: http://katedrachirurgii.sum.edu.pl/index.php/informator-dla-student-w/3/artykul/21/art
Opis
NCH -1 Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych
NCH-2 Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii
Katedra Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych obejmuje w swojej strukturze Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych, a także Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii. Kierownikiem Katedry jest prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lorenc – konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej.
W Katedrze prowadzone są zajęcia dla studentów kierunków: pielęgniarstwa (stacjonarne i niestacjonarne), położnictwa, fizjoterapii, a także studentów anglojęzycznego wydziału lekarskiego (English Division). Studenci mają możliwość czynnego i praktycznego uczestnictwa w pracy klinicznej i naukowej jednostki. W procesie dydaktycznym wykorzystuje się również nauczanie zdalne (elearning). Przy Katedrze działają dwa Studenckie Koła Naukowe, zespół Katedry jest organizatorem wielu szkoleń i konferencji adresowanych zarówno do studentów jak również lekarzy i pielęgniarek.
Oprócz szeroko pojętej działalności klinicznej i dydaktycznej Zespół Katedry prowadzi działalność naukową obejmującą następujące zagadnienia:
- Poszukiwanie markerów chorób nowotworowych w chorobach układu pokarmowego, jako czynników predykcyjnych i prognostycznych.
- Doskonalenie metod diagnostycznych z wykorzystaniem badania kontrastowego i rezonansu magnetycznego w rozpoznawaniu przetok różnego pochodzenia, wykorzystania MRI diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna.
- Badania nad procesem karcynogenezy.
- Wykorzystanie fizycznych metod obrazowanie ( spektroskopia Ramanowska, podczerwień, TOF-SIMS) w diagnozowaniu nowotworów.
- Badania dotyczące apoptozy w nowotworach i chorobach zapalnych jelita w oparciu o mikromacierze.
- Badania nad komórkami macierzystymi.
- Badania nad technikami operacyjnymi w chirurgii przepuklin.
Owocem tych działań jest szereg publikacji w wysoko punktowanych czasopismach naukowych oraz doniesień naukowych przedstawianych na ogólnopolskich i krajowych konferencjach. Autorzy są laureatami wielu nagród i wyróżnień.