Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

ZFP
Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy

Kontakt

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-803 Zabrze, ul. Koziołka 1
tel. 32/37 32 235

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opis

 

 

Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem klinicznym i naukowo dydaktycznym zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu oddechowego w tym i gruźlicy.

Corocznie do Kliniki jest przyjmowanych około 2000 chorych. Głównie hospitalizowani są chorzy z terenu woj. śląskiego. Klinika dysponuje 73 łóżkami w tym 5 łóżek Pododdziału Rehabilitacji Pulmonologicznej.

 

Bazę diagnostyczną stanowią pracownie:

 1. Bronchoskopowa (bronchoskopia klasyczna, bronchoskopia autofluoroscencyjna ,  BAL, TBNA, EBUS / EUS, TBLB)
 2. Badań czynnościowych płuc i ekg (spirometria, badania pletyzmograficzne, dyfuzji, podatności, oceny siły mięśni oddechowych, badania gazometryczne i wysiłkowe z pomiarem ciągłego zużycia tlenu. )
 3. Pracownia USG - ocena usg jamy brzusznej i opłucnej
 4. Pracownia bakteriologii gruźlicy (posiadająca aparaturę do wczesnego wykrywania prątka - w tym metodą PCR) i bakteriologii ogólnej
 5. Pracownia diagnostyki bezdechu sennego/nieinwazyjnej wentylacji

Kadra:

5 nauczycieli akademickich:

 • - Prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora (Kierownik Katedry i Kliniki)
 • - Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kozielski
 • - Dr hab. n. med. Dariusz Jastrzębski
 • - Dr n. med. Roman Rauer
 • - Lek. med. Michał Zieliński

6 lekarzy na etatach szpitalnych:

 • - Dr n.med. Barbara Trzepióra
 • - Dr n.med. Izabela Zielińska-Leś
 • - Dr n.med. Łukasz Labus
 • - Lek. med. Maja Zarzecka
 • - Lek. med. Piotr Kubicki
 • - Lek. med. Piotr Sitek

            oraz mgr Ewa Maroczkaniec (psycholog )

Klinika głównie zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów układu oddechowego, diagnostyką i leczeniem chorób śródmiąższowych płuc, diagnostyką i leczeniem chorób obturacyjnych płuc, zakażeniami układu oddechowego oraz diagnostyką i leczeniem  chorób opłucnej. W Klinice prowadzi się także diagnostykę grzybic układu oddechowego i gruźlicy skąpo-prątkowej, a także diagnostykę bezdechu sennego i wstępną  kwalifikację chorych do przeszczepu płuc. W szpitalu działa Diagnostyczna Poradnia Chorób Płuc,  Poradnia Domowego Leczenia Tlenem oraz Pododdział Rehabilitacji Pulmonologicznej. Wszyscy chorzy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne.

W Katedrze i Klinice prowadzone są zajęcia dla studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego z zakresu chorób płuc i gruźlicy, a także dla II  roku Kierunku Ratownictwa Medycznego.

Pracownicy Kliniki razem z pracownikami innych jednostek Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzą zajęcia fakultatywne w tym pt.: "Duszność i nagłe przypadki w pulmonologii i alergologii", "Kaszel", "Zagadnienia chirurgiczne w onkologii górnych i dolnych dróg oddechowych", „Zakażenia jako problem interdyscyplinarny", „Diagnostyka i terapia w wieku podeszłym”, Internistyczna izba przyjęć” .

Przy Klinice działa Studenckie Koło Naukowe.  

 

 

 

 

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.