Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

ZDS
Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych

Kontakt

Kierownik: prof. dr hab.n.med. Krzysztof Strojek   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykładowcy prowadzący zajęcia z przedmiotu choroby wewnętrzne

prof. dr hab.n.med. Krzysztof Strojek – Kierownik Katedry
dr n.med. Marta Wróbel – asystent, kierownik ćwiczeń
dr n.med. Dominika Rokicka – asystent

Sekretariat:
p. Urszula Pielka tel. 32 37 33 864; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-800 Zabrze, ul. M.C. Skłodowskiej 9 Śląskie Centrum Chorób Serca
tel. 32 37 33 864
http://diabetologia-kardiologia.sum.edu.pl

Opis

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy Studenci, Przyszli ambitni i pracowici lekarze,

Program zajęć z chorób wewnętrznych, który przedstawiamy w tym roku akademickim ma na celu pomóc Wam w lepszym przygotowaniu praktycznym do samodzielnej pracy już jako młodego lekarza medycyny.
Szczególnie ważne jest jak najlepsze przygotowanie z zakresu chorób wewnętrznych, bowiem jest to najważniejsza dziedzina wiedzy i doświadczenia, która potrzebna jest przyszłemu lekarzowi w pracy z chorym starszym z wieloma współistniejącymi obciążeniami takimi jak: cukrzyca, upośledzona funkcja nerek, płuc i innych narządów. Dlatego uczymy Państwa tej wiedzy, która jest niezbędna, aby uczciwie wobec chorego podejmować się nowoczesnej diagnostyki i terapii.
Ćwiczenia z tego przedmiotu są zatem częścią interny w zakresie diagnostyki i nowoczesnego leczenia. Stąd wielka troska o upraktycznienie tych ćwiczeń i ich szerszy wymiar obejmujący wszystko to, co młodemu lekarzowi bardzo przyda się w codziennej pracy.
Zapraszamy Państwa do systematycznego przygotowywania się do ćwiczeń i dlatego włączamy Państwa-studentów do konsultacji, seminariów, prezentacji przypadków, także do poznania organizacji pracy i efektywnego funkcjonowania naszego oddziału. Uczymy Państwa także umiejętności służenia chorym w wymiarze medycznym, etycznym, organizacyjnym i ekonomicznym. Ta wiedza obok dobrego rozumienia partnerstwa zespołu leczącego staje się dzisiaj niezbędna współczesnemu lekarzowi.
Uczymy Was-Drodzy Studenci-umiejętności SŁUŻENIA CHORYM poprzez wiedzę, doświadczenie, profesjonalizm, a jednocześnie solidności i etyczne zachowania wolne od zawiści i korupcji.
Z koleżeńskimi pozdrowieniami
Prof. dr hab. med. Krzysztof Strojek
Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych , Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych SUM

 


Na działalność dydaktyczną prowadzoną w Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych SUM składają się szkolenie przed- i podyplomowe.

Program zajęć z chorób wewnętrznych, który przedstawiamy w tym roku akademickim ma na celu pomóc Studentom w lepszym przygotowaniu praktycznym do samodzielnej pracy już jako młodego lekarza medycyny.
Szczególnie ważne jest jak najlepsze przygotowanie z zakresu chorób wewnętrznych, bowiem jest to najważniejsza dziedzina wiedzy i doświadczenia, która potrzebna jest przyszłemu lekarzowi w pracy z chorym starszym z wieloma współistniejącymi obciążeniami takimi jak: cukrzyca, upośledzona funkcja nerek, płuc i innych narządów. Dlatego uczymy Studentów tej wiedzy, która jest niezbędna, aby uczciwie wobec chorego podejmować się nowoczesnej diagnostyki i terapii.
Ćwiczenia z tego przedmiotu są zatem częścią interny w zakresie diagnostyki i nowoczesnego leczenia. Stąd wielka troska o upraktycznienie tych ćwiczeń i ich szerszy wymiar obejmujący wszystko to, co młodemu lekarzowi bardzo przyda się w codziennej pracy.
Prowadzone są zajęcia - w zakresie chorób wewnętrznych dla studentów IV i V roku Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: wykłady, seminaria, ćwiczenia przy łóżku chorego.
Program nauczania:
– Zasady leczenia dietetycznego cukrzycy
– Przygotowanie diet w określonej liczbie kalorii, WW i WBT
– Dieta niskowęglowodanowa
– Prezentacja odchyleń w badaniu fizykalnym.
– Insulinoterapia w cukrzycy
– Ustalenie i modyfikacja dawek insuliny.
– Prezentacja przypadków chorych na cukrzycę
– Etiologia, patologia, diagnostyka różnicowa cukrzycy
– Praktyczne aspekty zbierania wywiadu. Badanie fizykalne, demonstracje przypadków.
– Ćwiczenia na salach chorych.Obsługa piór, demonstracja wstrzyknięć insuliny, zasady korekty dawek – demonstracja przypadków.
– Zasady diagnostyki powikłań cukrzycy.
– Cukrzyca w wieku podeszłym
– Cukrzyca a ciąża
 
 
W ramach szkolenia podyplomowego w Oddziale Klinicznym wielu lekarzy odbywa kursy specjalizacyjne wg programu specjalizacyjnego oraz staże w zakresie chorób wewnętrznych, endokrynologii, diabetologii i interny.

Działalność Koła Naukowego działającego przy Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych
Od 2012 r. działa przy Oddziale Klinicznym Klinice Studenckie Koło Naukowe, którego założycielem jest prof. Krzysztof Strojek.

Członkami Koła są studenci II-VI roku Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu oraz Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

Celem pracy Koła jest przybliżenie metod diagnostycznych i leczenia cukrzycy. Członkowie Koła (studenci) współpracują z asystentami we wszystkich pracowniach naukowych i pod ich kierunkiem przygotowują i opracowują materiał naukowy, prezentowany następnie w formie doniesień na konferencjach naukowych.
 

 

Wykaz piśmiennictwa dla studentów medycyny realizujących zajęcia w Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Literatura podstawowa
1) „Choroby Wewnętrzne” pod redakcją A. Szczeklika oraz „Kompendium Chorób Wewnętrznych” pod redakcją A.Szczeklika i P.Gajewskiego
2) Diabetologia praktyczna. Poradnik. Pod red. K.Strojek, Termedia, 2015

Literatura uzupełniajaca
– Diabetologia kliniczna https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/
– Kardiologia Polska www.kardiologiapolska.pl

 


 

 

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2020

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.