Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

KRM-1
Zakład Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej

Kontakt

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jan Baron

Adres:    ul. Medyków 14, 40-752 Katowice (UCK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 789 47 51; Fax: +48 32 789 47 53
E-mail:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.radiologiakatowice.sum.edu.pl

Opis

Kierownik Zakładu:
Prof. dr hab. n. med. Jan Baron

Zespół Zakładu:
Dr n. med. Daniel Knap – wykładowca
Dr n. med. Tomasz Lebda-Wyborny – adiunkt
Lek. Małgorzata Korzekwa – wykładowca
Jadwiga Modlińska – st. technik, pracownik naukowo-techniczny

krm1-zespol
Zespół Zakładu – od lewej: dr Daniel Knap, dr Tomasz Lebda-Wyborny,
prof. Jan Baron, lek. Małgorzata Korzekwa, Jadwiga Modlińska.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Zakładu obejmuje kształcenie studentów Wydziału Lekarskiego w Katowicach w zakresie radiologii (różne cykle zajęć na I, III, IV, V i VI roku studiów), kształce-nie studentów anglojęzycznych Wydziału Lekarskiego w Katowicach (V i VI rok), kształcenie studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu (kierunki położnictwo i pielęgniarstwo), kształcenie studentów kierunku fizyka medyczna Uniwersytetu Śląskiego, prowadzenie kursów podyplomowych w ramach specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej oraz egzaminów specjalizacyjnych, prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Zakład prowadzi działalność naukową przede wszystkim w zakresie:
−    diagnostyki obrazowej w neuroradiologii, ze szczególnym uwzględnieniem obrazowania tętnic mózgowych, u chorych z wadami naczyniowymi mózgu (malformacje i tętniaki) oraz zmianami miażdżycowymi tętnic mózgowych i ich skutkami – niedokrwieniem OUN;
−    diagnostyki obrazowej w gastroenterologii, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki dróg żółciowych, w tym zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej – drenażu dróg żółciowych, embo- lizacji krwawień z przewodu pokarmowego, diagnostyki zmian nowotworowych trzustki i wątroby oraz nieinwazyjnych metod obrazowania jelit (enteroklyza i kolonoskopia wirtualna);
−    nieinwazyjnej diagnostyki serca w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym.
W celu realizacji projektów naukowo-badawczych zakład dysponuje dwiema stacjami diagno-stycznymi służącymi do archiwizacji i cyfrowego przetwarzania obrazów diagnostycznych.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Zakład prowadzi działalność kliniczną jako Zakład Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej SP CSK im. Prof. Kornela Gibińskiego. W skład Zakładu wchodzą następujące pracownie: To-mografii Komputerowej (wyposażona w 32-rzędowy Tomograf Komputerowy GE), USG (wy-posażona w aparat USG Siemens), Radiologii klasycznej (wyposażona w stacjonarny aparat RTG), Mammografii oraz Radiologii zabiegowej (wyposażona w angiograf Allura firmy Philips). Zakład działa 24 godz. przez 7 dni w tygodniu. Wykonywane są badania obrazowe pacjentów leczonych na oddziałach szpitalnych CSK, w przychodniach specjalistycznych i zgłaszających się na Izbę Przyjęć oraz badania usługowe w ramach kontraktu z NFZ. Rocznie wykonywanych jest około 6000 badań RTG, ponad 350 mammografii, ponad 3000 badań USG, ponad 6000 badań TK oraz około 500 badań i zabiegów naczyniowych. W Zakładzie przeprowadza się tak-że inwazyjne procedury wewnątrznaczyniowe w zakresie neuroradiologii interwencyjnej, w tym embolizacje malformacji naczyń mózgu, zabiegi z zakresu leczenia wczesnego udaru niedo-krwiennego mózgu oraz biopsje pod kontrolą TK i USG. Zakład jako jedyny na Śląsku wykonu-je zabiegi przezskórnego przezwątrobowego drenażu dróg żółciowych.

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.