Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

KCP
Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego

Kontakt

Kierownik: dr hab. n. med. Sławomir Mrowiec  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:    ul. Medyków 14, 40-752 Katowice (UCK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 789 42 51; +48 32 789 42 52
E-mail:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opis

Kierownik Katedry i Kliniki:
dr hab. n. med. Sławomir Mrowiec

Zespół Katedry i Kliniki:
dr hab. n. med. Marek Olakowski – adiunkt habilitowany
dr hab. n. med. Katarzyna Kuśnierz – adiunkt habilitowany
dr n. med. Beata Jabłońska – adiunkt
dr n. med. Jakub Ciosek – asystent
dr n. med. Daria Dranka-Bojarowska – asystent
dr n. med. Andrzej Grabarczyk – wykładowca
lek. mgr Adam Lewiński – asystent
lek. Magdalena Gajda - asystent

HISTORIA KLINIKI
Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego powstała w 1974 roku. Przez pierwszych 7 lat swojego istnienia Klinika działała w ramach Instytutu Chirurgii, od 1981 roku jako samodzielna jednostka pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Zygmunta Górki. Profesor Zygmunt Górka na mocy uchwały Senatu z dnia 23. października 2002 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Śląskiej Akademii Medycznej. W latach 1997 – 2018 Kliniką kierował prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe, a od 1. października 2018 r. funkcję tę pełni dr hab. n. med. Sławomir Mrowiec, który jest jednocześnie lekarzem kierującym Oddziałem Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA
Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów IV roku Wydziału Lekarskiego z chirurgii przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego oraz wątroby, dróg żółciowych i trzustki; studentów V roku Wydziału Lekarskiego z zakresu chirurgii onkologicznej Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego prowadzi również zajęcia fakultatywne o następującej tematyce: „Nieswoiste choroby zapalne jelit”, „Postępy w chirurgii w ostatnim pięćdziesięcioleciu”, „Otyłość – patogeneza, leczenie” oraz „Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w schorzeniach przewodu pokarmowego”. Co roku kształceni są także studenci w ramach programu Sokrates Erasmus, a także w ramach programu europejskiego dla studentów anglojęzycznych oraz dla studentów z programu międzynarodowego. W zajęciach Koła STN uczestniczy około 40 studentów Wydziału Lekarskiego z różnych lat studiów. Spotkania naukowe organizowane są dwa razy w miesiącu, a przygotowane prezentacje dotyczą najistotniejszych zagadnień z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego, w tym chirurgii przełyku, żołądka, trzustki i jelita grubego. Nasi studenci wykazują niezwykłe zaangażowanie i chęć uczestnictwa w pracach bloku operacyjnego Kliniki. Prace studentów prezentowane są podczas konferencji naukowych, nierzadko zdobywając nagrody i wyróżnienia.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
W Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego opracowano i wdrożono nowatorskie metody operacyjne. Klinika jako pierwsza w Polsce wykorzystała technikę laparoskopową do usunięcia węzłów chłonnych tylnego śródpiersia w przezrozworowej resekcji przełyku. Obecnie wykonuje się zespolenie przełykowo-jelitowe techniką inwaginacyjną, tzw. wstawkę jelitową w operacji naprawczej kalectwa żółciowego . Klinika stosuje także klej fibrynowy w operacjach chirurgicznych. Jako pierwsza w Europie Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego zastosowała klips kompresyjny do zespoleń przewodu pokarmowego i jako jedyna w Polsce wykonała ponad 200 operacji z wykorzystaniem przeszczepu powięzi wołowej. Zastosowano z dobrym skutkiem dysektor ultradźwiękowy do usuwania martwicy trzustki. W praktyce klinicznej skuteczne zastosowanie znalazł także wytworzony z błony mięśniowej jelita cienkiego zwieracz sztucznego odbytu. Klinika była pionierem w stosowaniu klejów tkankowych. Prof. Paweł Lampe wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa jest współautorem licznych patentów, którymi objęto: opracowane w Klinice sposoby otrzymywania gąbki opatrunkowej, wykonanie biostatycznego przeszczepu powięzi wołowej oraz przeszczepu allogenicznej opony twardej.
Działalność naukową Katedry charakteryzują tematy zakończonych grantów:
− „Ocena wpływu metod chirurgicznej rekonstrukcji przewodu pokarmowego na jakość życia pacjentów poddawanych leczącej pancreatoduodenectomii”;
− „Badanie profilu ekspresji genów raka trzustki metodą mikromacierzy oligonukleotydowych wysokiej gęstości”.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA
Specjalnością Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego jest chirurgiczne leczenie schorzeń przewodu pokarmowego. Zakres zabiegów operacyjnych jest szeroki i obejmuje schorzenia czynnościowe narządów, a także nowotwory trzustki, przełyku, żołądka, jelita grubego, powikłania ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki oraz nowotwory i torbiele wątroby, kamicę i jatrogenne uszkodzenie dróg żółciowych, choroby zapalne jelit, choroby odbytu, guzy przestrzeni zaotrzewnowej, guzy zrębowe przewodu pokarmowego. W Klinice nierzadko wykonywane są resekcje wielonarządowe oraz zabiegi wkraczające w zakres urologii, ginekologii oraz torakochirurgii.
Od początku istnienia Kliniki jego lekarze specjalizują się w leczeniu operacyjnym schorzeń układu pokarmowego. Pierwszy zabieg operacyjny odbył się w Klinice w dniu 11. czerwca 1975 r., a pierwszą resekcję głowy trzustki wykonano 24. kwietnia 1997 r. W Oddziale corocznie hospitalizowanych jest ok. 1870 pacjentów.
W przedstawionym przez tygodnik „Wprost” rankingu najlepszych szpitali chirurgii onkologicznej w Polsce w 2018 r. Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zajął 7. miejsce. W tym samym rankingu w kategorii liczby planowych resekcji poszczególnych nowotworów odział znalazł się na następujących miejscach: nowotwory trzustki – miejsce 1., nowotwory przełyku – miejsce 3., nowotwory żołądka – miejsce 8., nowotwory wątroby – miejsce 10., nowotwory okrężnicy – miejsce 17., nowotwory odbytnicy – miejsce 23.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Pracownicy Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego nawiązali współpracę z:
− Dipartimento Chirurgia Generale Trapianti Ospedale Cisanello, Pisa, Włochy (prof. Luca Morelli)
- Allgemein-, Viszeral- und Transpalantationschirurgie UniversitatsKlinikum Heidelberg (prof. dr M.W. Büchler)

INNE INFORMACJE
Dorobek naukowy Kliniki od roku 1990 do 2017 obejmuje ogółem 586 prac, w tym 257 artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, 252 streszczenia zjazdowe polskie i zagraniczne i 46 rozdziałów w książkach o tematyce chirurgicznej. Ponadto przez 12 lat lekarze Kliniki organizowali szkolenia z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego w ramach spotkań Śląskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich odbywających się w katowickim Domu Lekarza.
W Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego prowadzone jest szkolenie lekarzy w ramach specjalizacji z chirurgii ogólnej, a od 1. sierpnia 2018 r. także z zakresu chirurgii onkologicznej.
W ramach Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego organizowane są staże podyplomowe oraz kursy z doskonalenia zawodowego.

Klinika zorganizowała liczne konferencje i zjazdy, w tym m.in.:
- 1997 r. - 58 Zjazd Towarzystwa Chirurgów Polskich, Katowice;
- 1998 r. - Czesko-Polskie Dni Chirurgiczne, Wisła-Jawornik;
- 2002 r. - 4 Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii, Szczyrk;
- 2004 r. - "Międzynarodowe Dni Trzustkowe", Ustroń;
- 2009 r. - European Congress of Surgery 09 And 3rd International Pancreatic Days, Katowice
- 2014 r. - „V Międzynarodowe Dni Trzustkowe", Zakopane;
- 2016 r. - Konferencja: „Od objawów do leczenia”, Katowice.
- 2018 r. – „VII Międzynarodowe Dni Trzustkowe – choroby trzustki od rozpoznania do terapii” - Katowice

 

 

 

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.