Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

KCN
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii

Kontakt

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Wacław Kuczmik

Adres:    ul. Ziołowa 45/47, 40-635 Katowice - Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Tel.:    +48 32 359 81 98; Fax: +48 32 202 95 77
E-mail:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gcm.pl

Opis

Kierownik Katedry:
prof. dr hab. n. med. Wacław Kuczmik

Zespół:
Pracownicy Katedry:
Dr hab. n. med. Tomasz Urbanek – adiunkt habilitowany
Dr n. med. Grzegorz Biolik – wykładowca
Dr n. med. Jacek Kostecki – asystent
Lek. Aleksander Czajka  – wykładowca

lek. Buczek Michał
lek. Juśko Maciej
lek. Majewski Jakub

Pracownicy Szpitala:
Dr hab. Damian Ziaja – adiunkt habilitowany
Dr n. med. Jacek Kostyra
Dr n. med. Teresa Kowalewska-Twardela – kardiolog
Dr n. med. Dariusz Stańczyk
Dr n. med. Wojciech Żelawski
Lek. Andrzej Aerts
Lek. Łukasz Będkowski
Lek. Gustaw Blacha
Lek. Tomasz Bolkowski
Lek. Jakub Gęborski
Lek. Tomasz Gul    
Lek. Marcin Kucharzewski
Lek. Robert Latała
Lek. Arkadiusz Leszczyna
Lek. Piotr Piesik
Lek. Łukasz Szkółka
Lek. Agnieszka Święszek
Mgr Mariola Sznapka – pielęgniarka oddziałowa
Dorota Sojka – pielęgniarka oddziałowa bloku operacyjnego

 

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Klinika prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami III i VI roku Wydziału Lekarskiego z propedeutyki chirurgii, chirurgii ogólnej oraz naczyniowej, z chirurgii w ramach programu anglojęzycznego oraz zajęcia fakultatywne w ramach ćwiczeń ze studentami programu w języku polskim.
W Klinice działa Koło Naukowe STN, którego członkowie wielokrotnie wygłaszali prace na międzyuczelnianych sesjach STN, kilkakrotnie zdobywając pierwsze miejsca w sesjach prac chirurgicznych. Klinika gości także studentów odbywających praktyki wakacyjne oraz w ra-mach programu Sokrates Erasmus.
Działalność dydaktyczna jednostki obejmuje również prowadzenie staży kierunkowych z chirurgii naczyniowej oraz chirurgii wewnątrznaczyniowej dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii naczyniowej i angiologii. Równocześnie w Klinice organizowane jest szkolenie specjalizacyjne z chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz angiologii w ramach przyznanych miejsc specjalizacyjnych.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność naukowa Kliniki obejmuje leczenie chirurgiczne i wewnątrznaczyniowe tętnic szyjnych, patogenzę przewlekłej niewydolności żylnej, profilaktykę i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, leczenie operacyjne i wewnątrznaczyniowe tętniaka aorty brzusznej. W Klinice powstały pionierskie prace dotyczące leczenia przewlekłej mózgowo-rdzeniowej niewydolności żylnej (CCSVI) oraz leczenia infekcji protez naczyniowych za pomocą allogenicznych mrożonych przeszczepów tętniczych, a także opracowania dotyczące wykorzystania wątroby zwierząt transgenicznych w transplantologii. Wśród obecnie prowadzonych badań wymienić należy również prace dotyczące oceny morfologii, stabilności i składu blaszek miażdżycowych w tętnicy szyjnej, epidemiologii przewlekłych chorób żył, zaburzeń układu krzepnięcia w prze-biegu krytycznego niedokrwienia kończyn, patogenezy tętniaka aorty brzusznej, czynników predykcyjnych zespołu pozakrzepowego, powikłań leczenia wewnątrznaczyniowego zwężenia tętnicy szyjnej oraz przesiewowych badań genetycznych w kierunku czynników predysponujących do udaru mózgu.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń to wiodący ośrodek leczenia chorób naczyń w Polsce (II stopień referencyjności). W chwili obecnej jest dostępny i wykonywany pełen zakres zabiegów na naczyniach obwodowych, aorcie zstępującej i żyle głównej dolnej. W Klinice działa pracow-nia angiografii, gdzie wykonywane są procedury wewnątrznaczyniowe. Zabiegi tego typu są również przeprowadzone na salach operacyjnych. Doświadczenie zespołu, poziom wyszkolenia i wyposażenie Kliniki zapewniają możliwość leczenia rekonstrukcyjnego zarówno wewnątrznaczyniowego, jak i chirurgicznego w zakresie tętnic szyjnych, podobojczykowych, tętnic koń-czyn dolnych, a także aorty brzusznej i piersiowej. W Klinice wykonywane są hybrydowe za-biegi naczyniowe oraz unikalne zabiegi naczyniowe, jak operacje tętniaków piersiowo-brzusznych czy też operacje resekcji onkologicznych wymagające wycięcia i rekonstrukcji żyły głównej dolnej.
Zespół specjalistów chirurgii naczyń oraz angiologii zapewnia wszechstronną diagnostykę i leczenie chorób naczyń. W Klinice hospitalizowanych jest rocznie 2800 pacjentów. Oprócz chorych ze schorzeniami naczyń obwodowych leczeni są również pacjenci onkologiczni oraz osoby z innymi schorzeniami chirurgicznymi. Klinika dysponuje własnym oddziałem intensywnej opieki pooperacyjnej oraz pracowniami diagnostycznymi: ultrasonografii dopplerowskiej i diagnostyki mikrokrążenia. Klinika, będąc ośrodkiem referencyjnym w zakresie leczenia schorzeń naczyniowych, a w szczególności pękniętych tętniaków aorty brzusznej i piersiowej oraz roz-warstwień aorty, pełni ciągły ostry dyżur dla chorych naczyniowych i chirurgicznych. W ostatnim okresie do rutynowej praktyki klinicznej wprowadzono implantacje stentgraftów „branchowanych” u chorych z tętniakami aorty zstępującej oraz leczenie wewnątrznaczyniowe niedokrwienia mózgu oparte na trombektomii i trombolizie w zakresie naczyń wewnątrzmózgowych.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń współpracowała i nadal podejmuje współpracę z wieloma ośrodkami naczyniowymi, w tym z renomowanymi Klinikami w Regensburgu (Klinika Chirurgii Naczyń), Monachium (Klinika Chirurgii Naczyniowej), Lipsku (Klinika Angiologii) i w Niemczech oraz innymi znanymi ośrodkami naczyniowymi, takimi jak Klinika Chirurgii Naczyń w Mediolanie i Pawii we Włoszech.
Pracownicy Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń odbyli szkolenia z zakresu transplantologii wątroby w Instytucie T. Starzla w Pittsburgu w USA oraz w Mediolanie i Paryżu, w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Eppendorf w Hamburgu, a także Klinice Chirurgii Naczyń Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.

INNE INFORMACJE

W Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń mieści się redakcja czasopisma „Chirurgia Polska”, które-go Redaktorem Naczelnym jest prof. Krzysztof Ziaja, zaś sekretarzami redakcji dr hab. Tomasz Urbanek i dr hab. Wacław Kuczmik.
Prof. Krzysztof Ziaja jest członkiem Polcardu; w latach 2002–2015 pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie angiologii.
Dr hab. Wacław Kuczmik pełni obecnie funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii naczyniowej, a w latach 2012–2014 był prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.
Dr hab. Tomasz Urbanek jest z wyboru prezesem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego na kadencję 2012–2015.
Zespół Kliniki organizuje cyklicznie (raz w roku) konferencję „Dni Naczyniowe”, poświęconą zagadnieniom z zakresu chirurgii naczyniowej, a także inne spotkania naukowe, również międzynarodowe, takie jak International Symposium on Venous Interventions w Krakowie (2012, 2013, 2014) czy też Cracov Vascular Summit 2014.

 

image
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2020

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.