Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

KCN
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Wacław Kuczmik

Adres:    ul. Ziołowa 45/47, 40-635 Katowice - Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Tel.:    +48 32 359 81 98; Fax: +48 32 202 95 77

Kierownik Katedry:
prof. dr hab. n. med. Wacław Kuczmik

Pracownicy Katedry:
prof. dr hab. n. med. Tomasz Urbanek
dr n. med. Grzegorz Biolik - kierownik ćwiczeń
dr n. med. Jacek Kostecki
lek. Aleksander Czajka
lek. Michał Buczek
lek. Maciej Juśko
lek. Jakub Majewski

Aleksandra Krętosz - sekretariat

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Klinika prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami III i VI roku Wydziału Nauk Medycznych z propedeutyki chirurgii, chirurgii ogólnej oraz naczyniowej a także z chirurgii w ramach programu anglojęzycznego.
Prowadzone są również zajęcia z chirurgii jako wybranej specjalności oraz zajęcia fakultatywne w ramach ćwiczeń ze studentami II, III, IV,V i VI roku.
W Klinice działa Koło Naukowe STN, którego członkowie wielokrotnie wygłaszali prace na międzyuczelnianych sesjach STN, kilkakrotnie zdobywając pierwsze miejsca w sesjach prac chirurgicznych. Klinika gości także studentów odbywających praktyki wakacyjne oraz studentów programu Erasmus.
Działalność dydaktyczna jednostki obejmuje również prowadzenie staży kierunkowych z chirurgii naczyniowej oraz chirurgii wewnątrznaczyniowej dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii naczyniowej i angiologii. Równocześnie w Klinice organizowane jest szkolenie specjalizacyjne z chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz angiologii w ramach przyznanych miejsc specjalizacyjnych.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność Kliniki obejmuje leczenie chirurgiczne i wewnątrznaczyniowe tętnic szyjnych, patogenezę przewlekłej niewydolności żylnej, profilaktykę i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, leczenie operacyjne i wewnątrznaczyniowe tętniaka aorty brzusznej. W Klinice powstały pionierskie prace dotyczące leczenia przewlekłej mózgowo-rdzeniowej niewydolności żylnej (CCSVI) oraz leczenia infekcji protez naczyniowych za pomocą allogenicznych mrożonych przeszczepów tętniczych, a także opracowania dotyczące wykorzystania wątroby zwierząt transgenicznych w transplantologii. Wśród obecnie prowadzonych badań wymienić należy również prace dotyczące oceny morfologii, stabilności i składu blaszek miażdżycowych w tętnicy szyjnej, epidemiologii przewlekłych chorób żył, zaburzeń układu krzepnięcia w przebiegu krytycznego niedokrwienia kończyn, patogenezy tętniaka aorty brzusznej, czynników predykcyjnych zespołu pozakrzepowego, powikłań leczenia wewnątrznaczyniowego zwężenia tętnicy szyjnej oraz przesiewowych badań genetycznych w kierunku czynników predysponujących do udaru mózgu.

adres strony internetowej Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii:

SUM © 2016-2020