Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Jednostka

KHC-2
Zakład Cytofizjologii

Adres:    ul. Medyków 18, 40-752 Katowice (budynek C2, I piętro)
Tel.:    +48 32 208 83 74, +48 32 208 86 44; Fax: +48 32 208 86 56
E-mail:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.histologia.sum.edu.pl

Kierownik Zakładu:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Czekaj
Zespół Zakładu:
Dr Danuta Plewka – st. wykładowca
Dr Edyta Bogunia – specjalista
Dr Aleksandra Skubis-Sikora – asystent
Dr Bartosz Sikora - asystent
Mgr Aleksandra Bryzek – wykładowca
Lek. Emanuel Kolanko – specjalista
Mgr Anna Łętkowska – st. technik
Mgr inż. Patrycja Szmytkowska - technik
Mgr Mateusz Hermyt - technik

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA
Pracownicy Zakładu Cytofizjologii realizują zadania dydaktyczne z przedmiotu histologia z embriologią i elementami cytofizjologii dla I roku studiów stacjonarnych w ramach programu dydaktycznego Katedry Histologii i Embriologii dla studentów polskich i anglojęzycznych z UE oraz z przedmiotu histologia dla studentów III roku studiów anglojęzycznych. Prowadzą zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: „Molekularne podstawy życia i wybranych zmian patologicznych” oraz „Metodologia konstruowania planu badawczego i zasady przygotowania wniosku o finansowanie badań” – ze słuchaczami Studium Doktoranckiego. Opiekują się studentami uczestniczącymi w pracach Koła STN przy Katedrze Histologii i Embriologii.
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
W ramach struktury organizacyjnej Zakładu Cytofizjologii działają cztery pracownie badawcze: hodowli komórek, immunohistochemiczna, biologii molekularnej oraz mikroskopii elektronowej.
Główne kierunki badań naukowych Zakładu Cytofizjologii dotyczą:
− medycyny regeneracyjnej, ze szczególnych uwzględnieniem roli komórek macierzystych – prowadzone są m.in. badania nad ich charakterystyką, możliwością pozyskiwania z łożyska ludzkiego oraz wykorzystania w regeneracji narządów uszkodzonych przez czynniki toksyczne.
− badań nad ekspresją i aktywnością enzymów metabolizujących leki oraz transporterów leków w kontekście m.in. wpływu wieku, cyklu dobowego, indukcji i inhibicji oraz regulacji hormonalnej;
Aktualnie (2019r.) Zakład Cytofizjologii uczestniczy w realizacji następujących projektów naukowych:
1. Projekt POIR BIO-ONKO-REG pt. ”Wprowadzenie do praktyki chirurgicznej nowych technologii do rekonstrukcji i regeneracji uszkodzonych tkanek w obszarze twarzoczaszki”.
2. Grant OPUS pt.: „Fotoimmunoterapia – nowa strategia leczenia glejaka wielopostaciowego (GMB).
3. Grant Preludium pt.: „Potencjał immunosupresyjny aktywowanych komórek owodni ludzkiej w modelu doświadczalnym allo- i ksenotransplantacji skóry”.
4. Diamentowy Grant pt.: „Różnicowanie w warunkach in vitro komórek izolowanych z owodni łożyska ludzkiego w kierunku komórek wątrobowych”,
a także prac statutowych oraz umów realizowanych przez doktorantów.
W chwili obecnej w Zakładzie Cytofizjologii wykonywanych jest pięć prac doktorskich. Badania wykonują również członkowie SKN przy Katedrze Histologii i Embriologii.
INNE INFORMACJE
W ramach realizowanych projektów badawczych, Zakład Cytofizjologii prowadzi współpracę międzynarodową z The Institute of Cancer Research, Royal Cancer Hospital London – badania nad fotoimmunoterapią nowotworów oraz z Department of Laboratory Medicine, Division of Pathology, Karolinska Institutet - badania nad komórkami macierzystymi owodni ludzkiej.
Zakład Cytofizjologii nie prowadzi działalności klinicznej.

SUM © 2016-2019