Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

KHC-1
Zakład Histologii

Kontakt

Adres:    ul. Medyków 18, 40-752 Katowice (budynek C 1, III piętro)
Tel.:    +48 32 252 65 74, +48 32 208 83 63; Fax: +48 32 252 65 74
E-mail:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.histologia.sum.edu.pl

Opis

Kierownik Zakładu:
Prof. dr hab. n. med. Ryszard Wiaderkiewicz, prof. nadzw. SUM

Zespół Zakładu:
Dr n. med. Katarzyna Bogus – wykładowca
Dr n. med. Monika Ciupińska-Kajor – asystent
Dr n. med. Ewa Czech – specjalista
Dr n. med. Artur Pałasz – adiunkt
Dr n. farm. Aleksandra Suszka-Świtek – adiunkt
Mgr Ewa Rojczyk-Gołębiewska – doktorantka
Barbara Kot – st. technik
Agata Krejza – sekretarka
Jolanta Kromp – st. technik

khc1-zespol
Zespół Zakładu – od lewej: Jolanta Kromp, Barbara Kot, dr Aleksandra Suszka-Świtek, dr Katarzyna Bogus,
dr Ewa Czech, Agata Krejza, dr Artur Pałasz, mgr Ewa Rojczyk-Gołębiewska, dr Monika Ciupińska-Kajor,
prof. Ryszard Wiaderkiewicz.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Pracownicy Zakładu Histologii prowadzą zajęcia dydaktyczne z przedmiotu histologia z embriologią i elementami cytofizjologii dla studentów I roku oraz z podstaw medycyny klinicznej dla studentów III roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach, realizują program dydaktyczny z historii medycyny dla studentów I roku, z histologii dla studentów III roku oraz z embriologii dla studentów IV roku medycyny kursów anglojęzycznych, prowadzą także zajęcia z przedmiotu metody biologii molekularnej dla studentów I roku Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

W Zakładzie Histologii funkcjonują obecnie dwa zespoły naukowe:
1) zespół biologii molekularnej, w skład którego wchodzą pracownie biochemiczna, analizy białek i kwasów nukleinowych oraz cyfrowej analizy obrazu;
2) zespół histologiczny, w skład którego wchodzą pracownie: immunohistochemiczna, histochemiczna i morfologiczna.
Tematyka badań realizowanych w jednostce dotyczy przede wszystkim mikrosomalnego układu monooksygenaz zależnych od cytochromu P450, ale też od aktywności enzymów markero-wych, ultrastruktury komórkowej i morfologii narządów w odniesieniu do: wieku, narażenia na czynniki środowiskowe, leki psychotropowe, składniki środków antykoncepcyjnych, a także regeneracji narządów, ze szczególnym uwzględnieniem roli komórek niezróżnicowanych. Istotny element działalności naukowej jednostki stanowią badania procesów neurogenezy w organizmach dojrzałych w warunkach ekspozycji na czynniki środowiskowe, w tym głównie leki ma-jące swój punkt uchwytu w strukturach mózgowia. Badania te realizowane są we współpracy z innymi jednostkami SUM, m.in. z Katedrą Psychiatrii, Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej i Naczyń, Katedrą Biologii Molekularnej i Genetyki oraz Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej. Zakład współpracuje również z ośrodkami spoza Uczelni, tj. Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie.

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.