Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

FZK
Zakład Biologii Komórki / Department of Cell Biology

Kontakt

Kierownik: dr hab. n. med. Małgorzata Latocha Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jedności 8
tel. 32  3641210-14, 3641136
http://biologia-komorki.sum.edu.pl/

Opis

Kierownik jednostki: dr hab.n.med. Małgorzata Latocha

Pracownicy jednostki:

dr n.med. Dariusz Kuśmierz
dr n.med. Dominika Nawrocka-Musiał
dr n.med. Aleksandra Zielińska
dr n. med. Magdalena Jurzak
dr n. med. Justyna Płonka-Czerw

Działalność dydaktyczna:

W ramach działalności dydaktycznej Zakład Biologii Komórki prowadzi zajęcia z zakresu podstaw biologii dla przyszłych farmaceutów (Biologia i genetyka), diagnostów laboratoryjnych (Biologia medyczna), biotechnologów medycznych (Biologia komórki, Biologia komórki nowotworowej) oraz dla słuchaczy studiów licencjackich na kierunku kosmetologia (Biologia i genetyka), jak również zajęcia z metod stosowanych w hodowlach komórek in vitro (Kultury tkankowe i komórkowe roślin i zwierząt) dla studentów kierunku biotechnologia medyczna. W ramach zajęć fakultatywnych proponujemy seminaria: Podstawy hodowli komórkowych,  Zastosowanie hodowli komórkowych w testach biologicznych, Metody i procedury laboratoryjne kontrolowanego rozrodu oraz Molekularne aspekty nowotworzenia i diagnostyka chorób nowotworowych.

Przy Zakładzie Biologii Komórki - od 2005r. - działa Studenckie Koło Naukowe (opiekun koła dr Małgorzata Latocha)

Działalność naukowa:

Działalność naukowa jednostki skupia się na ocenie biologicznych i molekularnych efektów działania różnych związków (naturalnych i syntetycznych) o potencjalnych właściwościach terapeutycznych na komórki nowotworowe i prawidłowe. Analizujemy też molekularne skutki terapii fotodynamicznej i biostymulacji światłem lasera. W badaniach dotyczących terapii fotodynamicznej (PDT) koncentrujemy swoje prace na działaniu substancji fotouczulającej Fotolon (kompleks chlorinu e6 (13-karboksy-17-[2-karboksyetylo]15-karkosymetylo-17,18-trans-dihydro-3winylo-8etylo-2,7,12,18-tetrametyloporfiryna) z poliwinylopirolidonem (PVP)). Jednostka posiada własną pracownię hodowli komórkowych in vitro z bankiem komórek (linie zakupione w ATCC i DSMZ oraz linie wyprowadzone od pacjentów), pracownię mikroskopową (mikroskopy świetlne, mikroskopy odwrócone, mikroskop fluorescencyjny i kontrastowo fazowy z system wizualizacji).

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.