Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

FAA
Zakład Farmacji Aptecznej / Department of Community Pharmacy

Kontakt

Kierownik: prof. dr hab. n. farm. Paweł Olczyk, prof. SUM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-205 Sosnowiec, ul. Kasztanowa 3
tel. 032 269 98 39,      032 269 98 31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://farmacja-apteczna.sum.edu.pl/

Opis

Skład osobowy:

 • Prof. dr hab. n. farm. Paweł Olczyk, prof. SUM – Kierownik Zakładu

Pracownicy:

 • mgr farm. Ewa Waluga – asystent
 • mgr farm. Olgierd Batoryna – asystent
 • Elżbieta Palusińska – starszy technik

 

Misja Zakładu

 

Zakład Farmacji Aptecznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, działając w obszarach dydaktyczno-wychowawczym oraz naukowo-badawczym, swój rozwój ściśle związał z misją Uczelni.

Misją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,  jako integralnej części narodowego systemu edukacji i nauki, jest odkrywanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów

 

 AKTUALNA PROBLEMATYKA BADAWCZA

 • Aspekty opieki farmaceutycznej w wybranych jednostkach chorobowych - cukrzyca typu 2, nadciśnienie, astma, depresja i bezsenność.
 • Badania podstawowe dotyczące propolisu i pyłku pszczelego oraz wybranych postaci leku zawierających propolis i pyłek pszczeli.
 • Praktyczne przygotowanie studentów do pracy w aptece poprzez realizację zagadnień związanych z opieką farmaceutyczną i diagnostycznymi aspektami opieki farmaceutycznej w aptece ogólnodostępnej.
 • Realizacja zagadnień związanych z realizacją recept i pracy z pacjentem.
 • Praktyczna nauka pracy z programem aptecznym Kamsoft.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

 • „Opieka farmaceutyczna” – kierunek – farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
 • „Farmacja praktyczna w aptece” – kierunek – farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
 • „Diagnostyczne aspekty opieki farmaceutycznej” – kierunek – farmacja, jednolite studia magisterskie, IV rok

Szkolenia:

Zakład Farmacji Aptecznej  prowadzi szkolenia i kursy organizowane przez Kolegium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego SUM w ramach:

 

 • Specjalizacji dla farmaceutów z Farmacji Aptecznej:
 •  

  1. Opieka farmaceutyczna w cukrzycy. Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, zajęcia warsztatowe z prawidłowego posługiwania się systemami dozowania insuliny oraz stosowania urządzeń pomiarowych – rodzaje i zasada działania glukometrów.

  2. Opieka farmaceutyczna w chorobach układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, znaczenie prawidłowej diety i aktywności fizycznej jako czynników prozdrowotnych, zasady prawidłowego posługiwania się urządzeniami pomiarowymi – pomiar ciśnienia krwi.

   

   

   

   

  Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
   

  Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

  Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
  Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
   

  Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

  Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
  Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
   

  Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

  Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
  Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
   

  Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

  Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
  Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
   

  Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

  Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

  Fundusze Europejskie

  Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

  Deklaracja dostępności

  SUM © 2016-2020

   

   

   

  logo sum

  ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
  ul. Poniatowskiego 15
  40-055 Katowice
  tel. 32 208 3600
  NIP: 634-000-53-01
  REGON: 000289035

  Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
  Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.