Jednostka

FAA
Zakład Farmacji Aptecznej / Department of Community Pharmacy

Kierownik: dr hab. n. farm. Paweł Olczyk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-205 Sosnowiec, ul. Kasztanowa 3
tel. 032 269 98 39,      032 269 98 31

Skład osobowy:

• Dr hab. n. farm. Paweł Olczyk – Kierownik Zakładu

Pracownicy:

• mgr farm. Ewa Waluga – asystent
  • mgr farm. Olgierd Batoryna – asystent
  • Elżbieta Palusińska – starszy technik

Misja Zakładu

Zakład Farmacji Aptecznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, działając w obszarach dydaktyczno-wychowawczym oraz naukowo-badawczym, swój rozwój ściśle związał z misją Uczelni.

Misją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,  jako integralnej części narodowego systemu edukacji i nauki, jest odkrywanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów

AKTUALNA PROBLEMATYKA BADAWCZA

• Aspekty opieki farmaceutycznej w wybranych jednostkach chorobowych - cukrzyca typu 2, nadciśnienie, astma, depresja i bezsenność.
  • Badania podstawowe dotyczące propolisu i pyłku pszczelego oraz wybranych postaci leku zawierających propolis i pyłek pszczeli.
  • Praktyczne przygotowanie studentów do pracy w aptece poprzez realizację zagadnień związanych z opieką farmaceutyczną i diagnostycznymi aspektami opieki farmaceutycznej w aptece ogólnodostępnej.
  • Realizacja zagadnień związanych z realizacją recept i pracy z pacjentem.
  • Praktyczna nauka pracy z programem aptecznym Kamsoft.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

• „Opieka farmaceutyczna” – kierunek – farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • „Farmacja praktyczna w aptece” – kierunek – farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • „Diagnostyczne aspekty opieki farmaceutycznej” – kierunek – farmacja, jednolite studia magisterskie, IV rok

Szkolenia:

Zakład Farmacji Aptecznej  prowadzi szkolenia i kursy organizowane przez Kolegium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego SUM w ramach:

• Specjalizacji dla farmaceutów z Farmacji Aptecznej:
  •

1. Opieka farmaceutyczna w cukrzycy. Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, zajęcia warsztatowe z prawidłowego posługiwania się systemami dozowania insuliny oraz stosowania urządzeń pomiarowych – rodzaje i zasada działania glukometrów.

2. Opieka farmaceutyczna w chorobach układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, znaczenie prawidłowej diety i aktywności fizycznej jako czynników prozdrowotnych, zasady prawidłowego posługiwania się urządzeniami pomiarowymi – pomiar ciśnienia krwi.

SUM © 2016-2018