Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

FPA
Katedra i Zakład Patologii
Department of Pathology

Kierownik: dr hab. n. biol. Krzysztof Jasik Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 30
tel. 32 364 13 50, 32 364 13 51

Kierownik jednostki:

• dr hab. n. biol. Krzysztof Jasik, adiunkt habilitowany

Pracownicy jednostki:

• dr hab. n. biol. Krzysztof Jasik, adiunkt habilitowany Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • dr hab. n. med. Agata Kabała-Dzik, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • dr n. med. Robert Kubina, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • dr n. med. Magdalena Wyszyńska, starszy wykładowca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • mgr Anna Kleczka, wykładowca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby niebędące nauczycielami akademickimi:

• Barbara Wawrzyniak – st. technik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działalność dydaktyczna:

Kierunek: analityka medyczna
histologia - I roku (wykłady, ćwiczenia)
patomorfologia - II rok (wykłady, ćwiczenia, seminaria)
patofizjologia- II rok (wykłady, ćwiczenia, seminaria)
cytologia kliniczna - III rok (wykłady, ćwiczenia)

Kierunek: farmacja
patofizjologia- II rok (wykłady, ćwiczenia, seminaria)
profilaktyka chorób nowotworowych- Fakultet II rok (wykłady, seminaria)

Kierunek: biotechnologia medyczna (studia I stopnia)
Podstawy histologii - I rok (wykłady, ćwiczenia)
Metody preparatyki histopatologicznej i immunocytochemii – I,II rok (wykłady, ćwiczenia)

Kierunek: kosmetologia studia I stopnia
Histologia - I rok (wykłady, ćwiczenia)

Kierunek: kosmetologia studia II stopnia
Etiopatogeneza inwazyjnych chorób skóry - I rok (wykłady, ćwiczenia)

W Katedrze i Zakładzie Patologii realizują swoje prace magisterskie oraz licencjackie studenci kierunków analityka medyczna, farmacja, biotechnologia medyczna oraz kosmetologia.. Prace doktorskie wykonują słuchacze Studium Doktoranckiego.

Działalność naukowa:

• Jednym z kierunków badań prowadzonych w Katedrze i Zakładzie Patologii jest ocena aktywności biologicznej związków naturalnych, biologicznie czynnych, wobec komórek nowotworowych żeńskich narządów płciowych w warunkach in vitro.

• Kolejnym celem badań, prowadzonych w Naszej Katedrze jest zastosowanie wybranych związków polifenolowych w terapii przeciwnowotworowej. Założeniem podjętych projektów o istotnym znaczeniu w obszarze badań podstawowych jest przede wszystkim poszerzenie stanu wiedzy na temat aktywności antyproliferacyjnej, proapoptotycznej oraz antymigracjnej wybranych substancji pochodzenia naturalnego w stosunku nowotworów regionu głowy i szyi ze szczególnym uwzględnieniem raka języka oraz krtani.

Podstawowe techniki badawcze:

• Przygotowanie preparatów mikroskopowych metodą parafinową oraz mrożeniową
• ocena mikroskopowa – analiza obrazu pod mikroskopem
• cytochemia – ocena składu chemicznego komórek i tkanek
• histochemia – badanie pozwalające na uwidocznienie w tkankach określonych struktur lub substancji chemicznych niewidocznych w klasycznym barwieniu H-E.
• biologia molekularna – badanie struktur białek i kwasów nukleinowych (PCR, PCR in situ, hybrydyzacja in situ, western-blot)
• badania immunohistochemiczne oraz immunocytochemiczne – to badania pozwalające na wykrywanie rozmaitych substancji antygenowych w skrawkach mikroskopowych.
• badania immunofluorescencyjne – przeprowadzane na nieutrwalonych chemicznie zamrożonych wycinkach (immunopatologia).

SUM © 2016-2019