Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Jednostka

FCL
Katedra i Zakład Chemii i Analizy Leków / Department of Pharmaceutical Chemistry

Kierownik Jednostki : dr hab. n. farm. Dorota WRZEŚNIOK, prof. SUM

41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 4

Kierownik jednostki:
dr hab. n. farm. Dorota WRZEŚNIOK, prof. SUM

Pracownicy naukowo-dydaktyczni :
dr hab. n. farm. Artur BEBEROK Profesor SUM
dr n. farm. Jakub ROK
mgr farm. Zuzanna RZEPKA
dr n. med. Jolanta BAFELTOWSKA

Pracownicy inżynieryjno-techniczni :
mgr Magdalena SZULIŃSKA
Janina BANAŚ
Bożena MASKIERA

Działalność dydaktyczna:
Katedra prowadzi następujące zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu:

FARMACJA
• "Chemia leków" - II i III rok
• "Leki OTC i suplementy diety w procesie samoleczenia" - IV rok (przedmiot fakultatywny)
• "Bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii komplementarnej" - V rok (przedmiot fakultatywny)

BIOTECHNOLOGIA MEDYCZNA I st.
• "Wstęp do biotechnologii leków"- II rok

BIOTECHNOLOGIA MEDYCZNA II st.
• "Komórkowe i molekularne mechanizmy działania leków" - I rok

KOSMETOLOGIA II st.
• "Chemiczne i fizyczne medoty badań kosmetyków" - I rok

DZIAŁALNOŚCI NAUKOWE:

1. Oddziaływanie substancji leczniczych z biopolimerami melaninowymi - celem badań jest analiza mechanizmów oddziaływania melanin z lekami, które kumulując się w tkankach upigmentowanych organizmu (oko, ucho wewnętrzne, skóra) powodują zaburzenia procesu widzenia, efekty ototoksyczne lub uszkodzenia skóry. W prowadzonych badaniach oceniana jest również konkurencyjność wiązania leków i jonów metali przez melaniny w aspekcie terapeutycznego działania substancji leczniczych;
  2. Badania przedkliniczne substancji chemicznych o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym;
  3. Badania przedkliniczne substancji chemicznych o potencjalnym działaniu neuroprotekcyjnym;
  4. Ocena wpływu promieniowania UV na proces melanogenezy i status antyoksydacyjny melanocytów prawidłowych hodowanych w obecności wybranych antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin;
  5. Ocena wpływu wybranych substancji leczniczych na homeostazę ludzkich wyspecjalizowanych komórek prawidłowych (melanocytów, astrocytów);
  6. Ocena farmakokinetyki antybiotyków cefalosporynowych i karbapenemowych w materiale biologicznym (próbki surowicy i osocza krwi, mięśni międzyżebrowych, tkanki kostnej mostka) pacjentów, u których przeprowadzono zabiegi kardiochirurgiczne.

STOSOWANE METODY I TECHNIKI BADAWCZE

1. Prowadzenie hodowli komórkowych in vitro.
  2. Metody spektrofotometryczne (test WST-1, ilościowe oznaczanie melaniny oraz oznaczanie aktywności tyrozynazy, dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy, perooksydazy glutationowej).
  3. Metody spektrofluorymetryczne (test LDH, ilościowy pomiar reaktywnych form tlenu z wykorzystaniem sondy H2DCFDA).
  4. Metody cytometryczne - cytometria obrazowa (analiza cyklu komórkowego, fragmentacji DNA, aktywacji kaspaz, potencjału mitochondrialnego, test z Aneksyną V).
  5. Techniki biologii molekularnej (RT-PCR, Western Blot).
  6. Analiza obrazowa z wykorzystaniem mikroskopii konfokalnej oraz mikroskopii szerokiego pola.

SUM © 2016-2020