Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Jednostka

FCL
Katedra i Zakład Chemii i Analizy Leków / Department of Pharmaceutical Chemistry

Kierownik:

dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok

41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 4
chemialekow.sum.edu.pl

Kierownik jednostki:

dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok

Pracownicy naukowo-dydaktyczni :
dr n. farm. Artur BEBEROK - adiunkt
dr n. farm. Jakub ROK - adiunkt
dr n. farm. Anna RZEPECKA-STOJKO - adiunkt
dr n. farm. Michał OTRĘBA - adiunkt
mgr neurobiol. Michalina RESPONDEK - asystent
dr n. med. Jolanta BAFELTOWSKA - starszy wykładowca
Pracownicy inżynieryjno-techniczni :
mgr Zuzanna RZEPKA - st. technik
mgr Magdalena SZULIŃSKA - st. technik
Janina BANAŚ - st. technik
Bożena MASKIERA - st. technik

Działalność dydaktyczna:

Katedra prowadzi następujące zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu:

FARMACJA
• "Chemia leków" - III rok
• "Leki OTC i suplementy diety w procesie samoleczenia" - IV rok (przedmiot fakultatywny)
• "Bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii komplementarnej" - V rok (przedmiot fakultatywny)

BIOTECHNOLOGIA MEDYCZNA I st.
• "Wstęp do biotechnologii leków"- II rok

BIOTECHNOLOGIA MEDYCZNA II st.
• "Komórkowe i molekularne mechanizmy działania leków" - I rok

KOSMETOLOGIA II st.
• "Chemiczne i fizyczne medoty badań kosmetyków" - I rok

Działalność naukowa:
1. Oddziaływanie substancji leczniczych z biopolimerami melaninowymi - celem badań jest analiza mechanizmów oddziaływania melanin z lekami, które kumulując się w tkankach upigmentowanych organizmu (oko, ucho wewnętrzne, skóra) powodują zaburzenia procesu widzenia, efekty ototoksyczne lub uszkodzenia skóry. W prowadzonych badaniach oceniana jest również konkurencyjność wiązania leków i jonów metali przez melaniny w aspekcie terapeutycznego działania substancji leczniczych;
2. Badania przedkliniczne substancji chemicznych o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym;
3. Ocena wpływu promieniowania UV na proces melanogenezy i status antyoksydacyjny melanocytów prawidłowych hodowanych w obecności wybranych antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin;
4. Badania przedkliniczne substancji chemicznych o potencjalnym działaniu neuroprotekcyjnym;
5. Ocena wpływu antybiotyków aminogikozydowych na procesy apoptozy w melanocytach prawidłowych;
6. Ocena farmakokinetyki antybiotyków cefalosporynowych i karbapenemowych w materiale biologicznym (próbki surowicy i osocza krwi, mięśni międzyżebrowych, tkanki kostnej mostka) pacjentów, u których przeprowadzono zabiegi kardiochirurgiczne;
7. Metody ekstrakcji polifenoli i flawonoidów z produktów pszczelich, ocena zawartości polifenoli i flawonoidów w tych produktach, badanie ich aktywności antyoksydacyjnej oraz badania in vivo i in vitro działania biologicznego frakcji polifenolowych ukierunkowane na proces gojenia ran oparzeniowych, przeżywalność komórek wybranych typów nowotworów i efekt przeciwmiażdżycowy, kardioprotekcyjny i hepatoprotekcyjny.

SUM © 2016-2019