Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Jednostka

FCA-1
Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej / Department of General and Inorganic Chemistry

Kontakt

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Andrzej Sobczak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 4
tel. 32 364 15 62
http://www.chemiaogolna.sum.edu.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opis

Działalność naukowo-badawcza

Zakładu obejmuje następujące kierunki badawcze:

a) optymalizacja chromatograficznych metod rozdziału i identyfikacji wybranych substancji chemicznych
b) wykorzystanie metod fotokatalitycznych i sorpcyjnych w procesach degradacji i usuwania zanieczyszczeń ze środowiska wodnego
c) analiza chemiczna toksycznych składników dymu tytoniowego i prognozowanie narażenia biernych palaczy na dym tytoniowy
d) badanie biomarkerów narażenia na dym tytoniowy
e) badanie biochemicznych aspektów aterogenności dymu tytoniowego

Wyżej wymienione zagadnienia związane są z problematyką z zakresu chemii ogólnej, nieorganicznej oraz chemii analitycznej. W zakresie tej problematyki realizowane są w Zakładzie prace magisterskie. Ścisły związek z realizowanym przez Zakład przedmiotem o nazwie Chemia Ogólna i Nieorganiczna posiadają badania prowadzone z wykorzystaniem zjawiska fotokatalizy oraz metod analizy chemicznej toksycznych składników dymu tytoniowego.

Działalność dydaktyczno-wychowawcza Zakładu

Zakład realizuje zajęcia dydaktyczne z następujących przedmiotów:

  • Chemia Ogólna i Nieorganiczna (kierunek Farmacja i Analityka Medyczna – jednolite studia magisterskie)
  • Chemia Ogólna (kierunek Analityka Medyczna – studia pierwszego stopnia)
  • Chemia (kierunek Bioinformatyka – studia pierwszego stopnia)
  • Chemia Ogólna, Organiczna i Fizyczna (kierunek Biotechnologia – jednolite studia magisterskie, zajęcia z Chemii Ogólnej)

Przy Zakładzie Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Katedry Chemii Ogólnej i Analitycznej działa Koło Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Członkami tego Koła w roku akademickim 2004/2005 było 10 studentów z kierunków Farmacja i Analityka Medyczna, a w roku akademickim 2005/2006 6 studentów z kierunku Farmacja. W latach 2004-2006 zastało opublikowanych lub przyjętych na zjazd 16 publikacji i doniesień zjazdowych, których autorami są członkowie Koła STN. Ponadto, w latach 2002-2004 członek Koła STN M. Ł. Goniewicz zastał trzykrotnie nagrodzony za prace wygłoszone na zjazdach naukowych.

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2020

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.