Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W sobotę (25 maja) w Auli im. prof. Zahorskiego przy ul. Medyków 18 rozpocznie się uroczystość pożegnania 41 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.
Uczelnia zapewnia pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem Ofiarodawcy.

W uroczystości uczestniczą krewni Darczyńców, przedstawiciele władz Uczelni, pracownicy naukowi i studenci.
To już 16. pochówek Darczyńców. W dzień pożegnania donatorów studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach. W ten sposób okazują wdzięczność za najpiękniejszy dar, jaki im ofiarowano. Ciało człowieka jest bowiem najwspanialszym i niezastąpionym atlasem anatomii bez którego niemożliwością jest wykształcenie dobrego lekarza.
Program Świadomej Donacji Zwłok w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 r. jako pierwszy w Polsce. Obecnie uczelnia posiada ponad 2000 potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

• 10.00 Rozpoczęcie uroczystości, powitanie – kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej dr. hab. n. med. Grzegorz Bajor
• 10.30 Złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz, studentów, lekarzy i pracowników naukowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
• 10.40 Ekumeniczne nabożeństwo pogrzebowe z udziałem przedstawicieli Kościołów: Prawosławnego, Protestanckiego, Katolickiego
• 11.10 Zakończenie I części uroczystości i przejazd do Parku Pamięci Ruda Śląska ul. Krańcowa 5
• 12.00 Złożenie prochów w kolumbarium

W RAMACH UROCZYSTOŚCI POCHOWANI ZOSTANĄ:

• Śp. Mieczysław Wasierzyński
• Śp. Krystyna Labus