Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Zespół studentów Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Dominika Bursy (VI rok kierunku lekarskiego), Julia Latos (VI rok kierunku lekarskiego), Ewelina Jantos (VI rok kierunku lekarskiego), Jacek Jankowski (VI rok kierunku lekarskiego) oraz Kamil Indeka (III rok ratownictwa medycznego) zwyciężył w 7. Zawodach Symulacji Medycznej SUM WARS 2019, które odbyły się 26 kwietnia br. w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Drugie miejsce zdobyli studenci V roku kierunku lekarskiego Wydziału Lekarskiego w Katowicach: Paweł Mitura, Aleksandra Celban, Szczepan Sędek, Krzysztof Stanisławski oraz studentka II roku kierunku położnictwo Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach - Marlena Podbiał.
Na trzecim miejscu uplasował się zespół studentów V roku kierunku lekarskiego Wydziału Lekarskiego w Katowicach: Karolina Woźnica, Jakub Bielak, Katarzyna Tyrybon, Wojciech Barański oraz studentka II roku kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach - Aleksandra Czekaj.
Studenci zmierzyli się pięcioma zadaniami. W strefie przedszpitalnej musieli wdrożyć prawidłowe postępowanie u pacjenta z urazem czaszkowo-mózgowym. Dodatkowym utrudnieniem maskującym objawy urazu była hipoglikemia i hipotermia, w której znajdował się poszkodowany. Drugim „pacjentem” była kobieta w 38 tygodniu ciąży, zakwalifikowana do pilnego cięcia cesarskiego. Zadaniem zespołu było wykonanie prawidłowego znieczulenia zewnątrzoponowego. W trakcie znieczulania doszło u pacjentki do nagłego zatrzymania krążenia ze względu na współistniejącą chorobę genetyczną - zespół Brugadów.
Kolejnym wyzwaniem przed którym stanęły zespoły było prawidłowe postępowanie u pacjenta z urazem kręgosłupa szyjnego, w wyniku którego doszło do wstrząsu rdzeniowego oraz niedrożności dróg oddechowych spowodowanej uszkodzeniem tchawicy.
W jednym z zadań uczestniczył także pacjent standaryzowany, który zgłosił się na Izbę Przyjęć szpitala skarżąc się na ucisk w klatce piersiowej. Przyczyną dolegliwości było wystąpienie u pacjenta częstoskurczu nadkomorowego. Celem zadania było prawidłowe rozpoznanie niestabilnej tachyarytmii, wprowadzenie analgosedacji oraz wykonanie kardiowersji elektrycznej.
Ostatnim wyzwaniem było zadanie medyczno-logiczne typu „escape the room” polegające na wydostaniu się z sali symulacyjnej poprzez rozwiazywanie zagadek medycznych i znajdowanie ukrytych przedmiotów stanowiących wskazówki.

Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach podczas ogólnopolskich zawodów w Lublinie.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska_Winkler]