Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W poniedziałek 8 kwietnia br. w Parku Zadole oficjalnie otwarto tężnię solankową. Wstęgę uroczyście przecięli: Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Adam Łęski, pomysłodawca tężni.

Jej budowa w ramach Budżetu Obywatelskiego rozpoczęła się w 2018 roku. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln zł. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach od początku wspierał tę inicjatywę. Pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM służyli merytoryczną pomocą w zakresie opracowania opisu prozdrowotnego działania tężni oraz propozycji zalecanych ćwiczeń na jej terenie, które można znaleźć na tablicy informacyjnej.

Tężnia będzie miejscem wypoczynku, ogólnodostępnym i bezpłatnym, służącym swoim mikroklimatem – porównywalnym z nadmorskim – profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy, niedoczynności tarczycy.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2019