Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

dr hab. n. med. Dorota Pojda-Wilczek

8 stycznia 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora dr hab. n. med. Dorocie Pojdzie-Wilczek.

Prof. dr hab. n. med. Dorota Pojda-Wilczek pochodzi z Katowic, z rodziny lekarskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski w Katowicach Śląskiej Akademii Medycznej w 1990 r. Po stażu w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego w Katowicach rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w II Katedrze i Klinice Okulistyki w Bytomiu Wydziału Lekarskiego w Zabrzu SAM. Tam odbyła szkolenie specjalizacyjne uzyskując specjalizacje z okulistyki I stopnia (1993) i II stopnia (1997).
Stopień naukowy doktora uzyskała w 1999 r. Od 2000 r. pracowała na stanowisku adiunkta. Od 2009 r. pracuje w Katedrze Okulistyki Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM. W 2012 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego.
Od 2002 r. jest opiekunem Koła Naukowego, od 2009 r. pełni funkcję kierownika ćwiczeń. Prowadzi ćwiczenia i wykłady dla studentów polsko- i anglojęzycznych. Jest opiekunem specjalizacji oraz promotorem prac doktorskich w macierzystej Katedrze oraz prac magisterskich i inżynierskich na kierunku Fizyka Medyczna Uniwersytetu Śląskiego.
Główny obszar zainteresowań to elektrofizjologiczne badania czynności narządu wzroku i zagadnienia neurookulistyki. Ma w swoim dorobku liczne prace doświadczalne i kliniczne dotyczące przyczyn zaburzeń widzenia i różnych uwarunkowań związanych z pierwotną i wtórną utratą wzroku.
W zakresie chirurgii zajmuje się głównie zabiegami na aparacie ochronnym oka, oczodole i mięśniach gałkoruchowych.
Za działalność naukową otrzymała trzykrotnie nagrodę Rektora SUM. Jest przewodniczącą Sekcji Neurookulistyki i Elektrofizjologii Klinicznej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego od 2014 r. oraz członkiem zarządu Sekcji Retinologicznej oraz Sekcji Zapobiegania Ślepocie PTO. Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, rozdziałów w podręcznikach oraz wystąpień na zjazdach, kursach i szkoleniach.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]