Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

8 marca podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyła się uroczysta gala wraz z wręczeniem najważniejszej nagrody indywidualnej za rok 2018 w środowisku ratowniczym „Animus Fortis” („Mężny Duch”).

Dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg z Katedry i Zakładu Patomorfologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM został jednogłośnie wybrany jako laureat nagrody w kategorii indywidualnej za rok 2018.

Jak wyjaśnił gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i przewodniczący kapituły nagrody .:

„ …W skład 13 osobowej kapituły nagrody wchodzą Profesorowie medycyny WIM przy ul. Szaserów w Warszawie, Przewodniczący Rady Naukowej WIM, przedstawiciele: Wicepremier Beaty Szydło, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Zdrowia, Stowarzyszenia "Szpital Ujazdowski", portalu "Rynek Zdrowia", czasopisma "Lekarz Wojskowy". Dlatego, że w kapitule udało się zgromadzić oprócz przedstawicieli naukowego środowiska medycznego również ministerstw, w których działają służby ratownicze, dało to szansę, aby „Animus Fortis”  stała się prestiżową, ponadresortową nagrodą…”.

Nagroda "Animus Fortis" jest przyznawana, aby uhonorować za „osobiste męstwo” osobę, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej - oraz instytucję (jedną w skali roku i kraju) mającą szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

„Animus Fortis” ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego nagrodą jest miniatura „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej funkcjonującej na terenie Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych Projekt monumentu zamówiono u jednego z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edwarda Wittiga, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego dziełem jest m.in. warszawski pomnik „Lotnika”. Rzeźbiarz zaprojektował monument przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym podtrzymującym za ramiona rannego żołnierza. Środki na budowę pomnika zbierano w całej Polsce w ramach dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Powstał gipsowy model obelisku, a w 1937 roku rozpoczęto prace nad jego odlewem z brązu. Niestety prace nad monumentem przerwała II wojna światowa i pomnik nie powstał.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]