Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Logo PAU

Komisja   Nauk   Przyrodniczych   Stacji   Naukowej PAU w Katowicach zaprasza na kolejny wykład w ramach   „Cyklu Międzywydziałowych Wykładów z zakresu Nauk Przyrodniczych”.

Wykład wygłosi: Prof. dr hab. inż. Lucjan Swadźba, Zakład Inżynierii Powierzchni i Przeróbki Plastycznej, Politechnika Śląska, Katowice.

Tematem wykładu są „Wybrane problemy materiałowe oraz technologiczne w turbinowych silnikach lotniczych”.

Treść wykładu dotyczy problemów na jakie napotyka się w procesie projektowania konstrukcji oraz kształtowania właściwości wybranych elementów turbinowych silników lotniczych, stosowanych w samolotach cywilnych oraz wojskowych. Przedstawiony zostanie krótki zarys rozwoju konstrukcji maszyn latających. Pokazana zostanie zasada działania nowoczesnego silnika turbinowego. Dokonana zostanie charakterystyka materiałów stosowanych na najważniejsze elementy tzw. części gorącej silnika turbinowego oraz ograniczenia wynikające z właściwości współczesnych materiałów konstrukcyjnych. Pokazany zostanie związek pomiędzy składem chemicznym oraz technologią wytwarzania a właściwościami materiałów stosowanych na elementy silnika. Szczególny nacisk postawiony zostanie na rozwój materiałów na elementy silnika oraz systemów powłokowych barier cieplnych umożliwiających stosowanie coraz wyższej temperatury w turbinie a co się z tym wiąże zmniejszenie ilości wydzielanych CO2 i NOx. Wykład zakończony zostanie prezentacją tematyki wybranych projektów badawczych prowadzonych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, w tym wspólnie z zagranicznymi firmami lotniczymi.

Wykład odbędzie się dnia 11. 03. 2019 r. o godz. 1700   w Sali Wykładowej nr 167, Politechnika Śląska, Katowice , ul. Krasińskiego 8

Po wykładzie organizatorzy proponują zwiedzanie Pracowni Laboratorium Badań Materiałowych Silników Samolotowych

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2019