Dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg, pracownik Katedry i Zakładu Patomorfologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za wieloletnią społeczną działalność na rzecz dzieci został odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Odznaczenie to jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka ustanowionym 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP i stanowi ją wykonany w metalu srebrzony i oksydowany medal o średnicy 32 mm, z zaznaczoną obustronnie krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej widnieje ujęte na wprost przedstawienie portretowe Janusza Korczaka okolone wypukłym przerwanym u dołu napisem majuskułowym w języku łacińskim: INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (OBROŃCY GODNOŚCI DZIECI). Na stronie odwrotnej, okolonej wypukłym majuskułowym napisem: RZECZNIK PRAW DZIECKA przerwanym u dołu wypukłym monogramem z liter RP, widnieje pośrodku stylizowany wizerunek drzewa z młodym pędem u dołu.

Dyplom i odznaczenie zostały wręczone 14.12.2018 roku podczas V jubileuszowej Gali Wolontariatu - uroczystości organizowanej cyklicznie w woj. śląskim przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dodatkowo, podczas uroczystości dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg został uhonorowany przez dzieci za swoją wieloletnią działalność wolontaryjną prowadzoną na rzecz najmłodszych Złotym Laurem Wolontariatu.

Serdecznie gratulujemy

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]