Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Baner festiwalu

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, którego Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jest współorganizatorem. To ważne dla Uczelni wydarzenie jest organizowane z myślą o wszystkich, którzy chcą spędzić wolny czas przyglądając się fascynującemu światu nauki.

PROGRAM

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się już w styczniu 2019 roku, zgodnie z harmonogramem:

11 stycznia – Noc Biologów – prolog 3. ŚFN

Więcej informacji na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/1101-noc-biolog-prolog

12 stycznia – inauguracja Festiwalu w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Wstęp jest bezpłatny, jednak konieczne jest dokonanie wcześniejszej rejestracji oraz odbiór biletu we wskazanym terminie. Więcej informacji na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/inauguracja

13-14 stycznia – główne wydarzenia festiwalowe w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zachęcam do uczestnictwa wraz z rodzinami i bliskimi szczególnie w niedzielę (13.01.2018), kolejny dzień przewidziany jest przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Wstęp wolny. Pełny program wydarzeń będzie wkrótce dostępny na stronie Festiwalu.

WSTĘP

Uczestnictwo w 3. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE jest bezpłatne, a wstęp jest wolny. W tym roku zgłoszono do programu blisko 600 propozycji, w tym stanowiska pokazowe, warsztaty, wykłady, wystawy, koncerty i atrakcje specjalne – dostępne będą m.in. pokazy chemiczne, kuchnia molekularna, bolidy wyścigowe, eksperymenty fizyczne, symulatory, wirtualna rzeczywistość, strefę pisania i czytania, sale operacyjne i wiele innych atrakcji, które czekają na odkrycie.

Na wybrane wydarzenia, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

NOWOŚCI 3. ŚFN

• Strefa kosmiczna – w niej m.in. łaziki marsjańskie, skafandry i goście związani z branżą kosmiczną;
  • 3 sceny (główna – wykładowa, artystyczna oraz wykładowo-koncertowe audytorium);
  • zagraniczni goście specjalni: Nicole Stott (astronautka NASA) oraz grupa fizyków z Uniwersytetu w Lund prezentująca Laserowe Show Naukowe (eksperymenty fizyczne połączone z pokazem muzyczno-laserowym);
  • bawialnia dla najmłodszych dzieci z profesjonalnymi animatorami;
  • rozbudowana strefa dzieci i strefa sportu.

REJESTRACJA

Wcześniejsza rejestracja dotyczy wyłącznie wydarzeń z ograniczoną liczbą miejsc. Jeżeli nie będą Państwo chcieli wziąć udziału w warsztatach lub wydarzeniach specjalnych, mogą Państwo skorzystać z bardzo wielu atrakcji, które znajdują się w wolnym dostępie i zapewnią niezapomniane, naukowe wrażenia. Rejestracja na wybrane wydarzenia z ograniczoną liczba miejsc rozpocznie się 17 grudnia i potrwa do wyczerpania limitu miejsc.

Szczegółowe informacje o rejestracji dostępne są pod adresem: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/zapisz-sie-na-wydarzenia

Wcześniejszej rejestracji wymagają następujące wydarzenia:

• Inauguracjaprogram inauguracji rozpocznie się od koncertu-instalacji multimedialnej CallTrane  MO4/HG4 przygotowanej przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków. W dalszej części wydarzenia o postrzeganiu muzyki porozmawiają ze sobą fizyk dr Tomasz Rożek oraz psycholog dr Maria Chełkowska. Przedstawione zostaną także różne oblicza iluzji, które prowadzący postarają się eksperymentalnie przedstawić oraz naukowo wyjaśnić. W trakcie wydarzenia z wyjątkową prelekcją o lotach w kosmos oraz o tworzeniu sztuki w stanie nieważkości wystąpi również gość specjalny, członek korpusu astronautów NASA Nicole Stott. Akcentem kończącym wydarzenie będzie wręczenie Śląskich Nagród Naukowych 2019.
  • Warsztaty - ponad 90 propozycji z 6 obszarów nauk: humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, medycznych, technicznych oraz z zakresu sztuki dedykowanych różnym grupom wiekowym. [Uwaga: rejestracja obowiązuje jedynie na wybrane warsztaty, część propozycji nie wymaga wcześniejszej rejestracji].
  • Laserowe Show Naukowe - ten niesamowity pokaz naukowy stanowi jedną z głównych atrakcji 3 edycji Festiwalu. Prowadzony jest przez grupę fizyków z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), którzy poza klasycznymi eksperymentami fizycznymi wprowadzą nas również w świat laserowej rozrywki.
  • Escape Room – w tym roku do dyspozycji uczestników będzie aż 5 propozycji w tej formule, każdy pokój będzie dotyczył innej dziedziny nauki.
  • Esport Point / Edu Esport Cup #4 - eliminacje do rozgrywek będą przeprowadzone jeszcze przed Festiwalem.

ORGANIZATORZY:

• Współorganizatorami 3. ŚFN są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego  im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach;
  • Miastem Gospodarzem 3. ŚFN są Katowice;
  • Współgospodarzem 3. ŚFN jest Górnośląsko-Zagłębiowska  Metropolia;
  • Sponsorami strategicznymi 3. ŚFN są: PGNiG i PKO Bank Polski;
  • Sponsorami 3. ŚFN są: Fujitsu Technology Solutions, Grupa Mokate, JAS-FBG S.A.
  • Partnerami 3. ŚFN są: Danone Sp. z o.o. , Biuro Podróży Altamira S.C.,  Bank Pekao SA. oraz Koleje Śląskie Sp. z.o.o.
  • Patronat medialny  nad 3. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE objęły redakcje:  „Dziennika Zachodniego”, „Naszego miasta”,   „Gazety Wyborczej”,  „Charakterów”, „Gościa Niedzielnego”, PAP Nauka w Polsce, TVP3 Katowice, Radia Katowice, Radia Piekary, Radia Bielsko, Radia Em.

Gorąco zachęcamy Państwa do udziału w Festiwalu oraz do informowania o nim innych potencjalnych uczestników. Poprzednie edycje pokazały, że kontakt z nauką jest równie atrakcyjne dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych zwiedzających.

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego Festiwal:

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2019