Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Prelekcja

W Zabrzu odbyła się konferencja „Kompleksowe działania na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, podczas której wystąpiła prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Profesor przedstawiła projekty prowadzone przez Uczelnię, które są skierowane m.in. do osób z niepełnosprawnościami, takie jak: „ Z innego poziomu do…” „ Od przedszkola do seniora” czy „Wiem i nie boję się” – gdzie grupą docelową były dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną.

Z kolei dr n. o zdrowiu Izabela Mężyk z Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM, zwróciła uwagę na to, że osoby z niepełnosprawnościami w dalszym ciągu odczuwają problemy z dostępem do opieki medycznej. Bariery tworzą m.in. niewłaściwie przystosowane gabinety czy ograniczenia czasowe dotyczące trwania wizyty. Osoby z niepełnosprawnościami unikają wizyt u lekarza także ze względu na problemy z transportem, niski status ekonomiczny (rezygnacja w wizyt prywatnych), nie przywiązują wagi do profilaktyki. W lęku przed wizytą u ginekologa pomocna byłaby edukacja seksualna – podsumowała dr Mężyk. Jednak jest to wciąż jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w zakresie opieki sprawowanej w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

[Zdjecia: UM Zabrze]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.