14 października 2018 r. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach był gospodarzem konferencji „Kapitał dla medycyny” zainicjowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

Celem konferencji było przybliżenie szeroko pojętej tematyki finansowania systemu lecznictwa, a także zmian prawnych, które w decydujący sposób wpływają na możliwości decyzyjne kadry menedżerskiej. To natomiast przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych placówek medycznych.

Wydarzenia adresowane było do przedstawicieli kadry menedżerskiej (dyrektorzy zarządzający, generalni, finansowi, główni księgowi i ich zastępcy) zarządzającej publicznymi i niepublicznymi placówkami ochrony zdrowia. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządów, którzy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie lecznic w kontekście kreowania właściwej polityki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

Gości konferencji w imieniu władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powitał Prorektor ds. Klinicznych dr hab. n. med. Damian Czyżewski. Następnie Dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz przedstawił prezentację pt. „Rola płatnika w budowaniu bezpieczeństwa finansowego podmiotów medycznych”.

W debatach wzięli udział następujący goście:

„Terminowe regulowanie należności w ochronie zdrowia podstawą zaufania biznesowego”

• Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich
  • Marian Kreis, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
  • Moderator: Dominika Sikora-Malicka, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej

Wystąpienie: „Źródła finansowania inwestycji w branży medycznej - doświadczenia polskich przedsiębiorców” - Damian Majewski, menedżer ds. kluczowych klientów, Europejski Fundusz Medyczny SA

Debata: „Sieć szpitali po roku funkcjonowania. Problemy, wyzwania, rekomendacje”

• Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej
  • Jakub Szulc, dyrektor, EY
  • prof. dr hab. n. med. Krystian Wita, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Debata: „Ustawa 6 proc. – faktyczną receptą na poprawę jakości leczenia? Perspektywa świadczeniobiorców”

• dr hab n. med Damian Czyżewski, prorektor ds. klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • dr hab. n. o zdr. Piotr Romaniuk, adiunkt, kierownik Zakładu Polityki Zdrowotnej
  • Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ
  • Moderator: Grzegorz Osiecki, redaktor Dziennika Gazety Prawnej

Wystąpienie: „Zarządzanie kryzysowe w ochronie zdrowia – konsekwencje finansowe kryzysów. Rola Design Thinking w zapobieganiu sytuacjom kryzysowym” - Krzysztof Suszek, dyrektor Programu „Zdrowa i Aktywna Gmina”, przewodniczący Rady Fundacji Misja Medyczna

Debata: „Kadry medyczne największym wyzwaniem zarządzających w szpitalach. Czy nowe regulacje uzdrowią system?”

• Anna Janik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • Grzegorz Szpyrka, zastępca dyrektora ds. medycznych, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Piotr Trybalski, wiceprezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ), wiceprezes Zarządu Oddziału Śląskiego STOMOZ
  • Moderator: Grzegorz Osiecki, redaktor Dziennika Gazety Prawnej

Tematy poruszone podczas Konferencji „Kapitał dla medycyny” dotyczyły najbardziej aktualnych zagadnień i problemów ochrony zdrowia, które w sposób bezpośredni oddziałują na funkcjonowanie podmiotów leczniczych, w tym na ich sytuację finansową. Obszary będące przedmiotem dyskusji w pośredni sposób wpływają także na zabezpieczenie poziomu dostępności do świadczeń zdrowotnych, a zatem dotykają również sytuacji zdrowotnej pacjentów.

Dzięki doborowi prelegentów, którzy wykazali się merytorycznym przygotowaniem i dogłębną znajomością funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, możliwy był wysoki poziom dyskusji oraz szeroki kontekst poruszanych zagadnień. Natomiast kameralna formuła spotkania oraz zaangażowanie panelistów zadecydowało o aktywnym udziale również uczestników konferencji. Dzięki temu za wartość dodaną uznać można wzajemną wymianę doświadczeń, praktyk, czy opinii wyrażanych przez zarządzających podmiotami leczniczymi o różnym statusie, czy organów sprawujących nad nimi nadzór. Jeżeli zaś chodzi o miejsce realizacji ww. Konferencji nie sposób pominąć, że jej uczestnicy mogli zapoznać się choćby tylko częściowo z propagowaną aktualnie formą realizacji zajęć dydaktycznych, jaką jest symulacja medyczna i tym samym bogatym zapleczem dydaktycznym Uczelni.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018