Baner

Postanowieniem z dnia 28 września 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Markowi Łosowi tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Marek Łos urodził się 23 maja 1965 w Tarnowie. W latach 1985-1991 studiował medycynę w Collegium Medicum UJ w Krakowie. Tytuł i dyplom lekarza uzyskał 6 września 1991.

Jest pracownikiem naukowym Katedry i Kliniki Laryngologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zainteresowania naukowe Profesora pozostają w obrębie różnych aspektów biologii komórek nowotworowych, w tym komórek nowotworowych macierzystych, jak również w dziedzinie medycyny regeneracyjnej. Początkowo zajmował się głównie aspektami immuno-onkologicznymi. Zapoznanie się z technologią reprogramowania zaowocowało rozpoczęciem przez Profesora współpracy w ramach projektów z zakresu medycyny regeneracyjnej (część projektów badawczych dotyczy opracowania metod służących wczesnemu wykrywaniu komórek macierzystych nowotworowych).

Próbując przenieść wyniki badań w zakresie biologii komórek macierzystych do medycyny regeneracyjnej zespół Profesora jako pierwszy na świecie opracował metodę bezpośredniego przekształcania ludzkich fibroblastów w komórki pokrywające przód oka.

Realizując powyższe zagadnienia badawcze Profesor nawiązał współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi. Bierze czynny udział w licznych konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, podczas których prezentuje wyniki swoich badań. W roku 1999 zaczął kierować wieloma zespołami realizującymi projekty badawcze. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji, artykułów, również monografie.

W 2003 r. otrzymał, przyznawaną przez kanadyjskie uniwersytety, prestiżową nagrodę „Canada Research Chair in New Cancer Therapy Development”.

Zainteresowania pozazawodowe to przede wszystkim wycieczki rowerowe, wycieczki w góry, spływy kajakowe.

[źródło: Biblioteka SUM]

Gratulujemy nominacji!