dr hab. n. med. Tomasz Bielecki

Postanowieniem z dnia 25 września 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Tomaszowi Bieleckiemu tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Bielecki od 2012 roku kieruje Oddziałem Klinicznym Ortopedii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest specjalistą z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

W latach 2014-2015 był ekspertem w Grupie Roboczej "Wytwarzanie Produktów Leczniczych" powołanej przez Ministerstwo Gospodarki, która zajmowała się m.in. strategią pozyskania funduszy z Komisji Europejskiej na tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS). W latach 2017-2018 pełnił funkcję głównego eksperta ds. urazów, zatruć, objawów i innych określonych skutków działań zewnętrznych w ramach projektu pt.: „Mapy potrzeb zdrowotnych - Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych” przy Ministerstwie Zdrowia. W latach 2013-2014 oraz w roku 2016 pełnił funkcję dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

W kilkunastoletnim okresie pracy naukowo–badawczej główne zainteresowania naukowe prof. Tomasza Bieleckiego dotyczyły zastosowania biomateriałów w leczeniu ubytków tkanki kostnej oraz ich wpływu na procesy gojenia.

W ramach współpracy międzynarodowej w latach 2009-2012 był liderem projektu naukowego amerykańskiego czasopisma Current Pharmaceutical Biotechnology pod nazwą „Leukocyte-and Platelet-rich plasma/Leukocyte-Platelet-rich fibrin – Past, Present and Future”. Aktualnie pod jego kierownictwem realizowany jest projekt naukowy w ramach czasopisma Current Stem Cells Research & Therapy pod tytułem „The role of stem cells harvested from blood and bone marrow”. Profesor uczestniczy również w projekcie „Blood-Derived Products for Tissue Repair/Regeneration” czasopisma International Journal of Molecular Sciences.

Gratulujemy nominacji!

[Przesłano przez: Bożena Langner]