Projekt SUM pn.  „Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed - Telemedycyna i eksploracja danych medycznych” powstał w odpowiedzi na potrzeby pacjentów w zakresie wczesnej diagnostyki w obszarze onkologii, kardiologii i neurologii.

Realizacja projektu pozwoli na zminimalizowanie czasu oczekiwania pacjenta na diagnostykę, leczenie i rehabilitację, zwiększy także dostęp lekarzy do wyników badań pacjenta.

Dzięki jej utworzeniu nastąpi wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w obszarze e-zdrowia. Wdrożone usługi ukierunkowane zostaną na poprawę bezpieczeństwa i komfortu w leczeniu pacjentów. Platforma umożliwi przeprowadzanie kompleksowej diagnostyki i terapii dobranej indywidualnie dla chorych z uwzględnieniem specyfiki ich choroby z wykorzystaniem telekonsultacji między podmiotami leczniczymi.

Jednostki funkcjonujące w projekcie eCareMed, w zależności od swego profilu, będą realizować zadania w obszarach telekonsultacji medycznych, telemonitoringu oraz telerehabilitacji.

eCareMed utworzony zostanie w oparciu o dwa projekty - tj. projekt złożony przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach pn.  Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed - Telemedycyna i eksploracja danych medycznych oraz  "Śląską Cyfrową Platformę Medyczną eCareMed - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna", której liderem będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Ponadto projekt, którego liderem jest SUM  będzie realizowany przez następujących partnerów:

•          Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
  •          Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II W Bielsku-Białej
  •          Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach
  •          Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  •          Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Rezultatem projektów będzie zintegrowane rozwiązanie na poziomie regionu, kompatybilne z krajową platformą medyczną. W ramach projektu zbudowane zostanie Regionalne Repozytorium eDokumentacji Medycznej. EDM w ramach Platformy pozwoli zarówno dużym podmiotom medycznym, jak i mniejszym, które posiadają kontrakt w ramach usług NFZ, dołączającym do projektu Platformy eCareMed, na bardzo szybkie wdrożenie wytycznych wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia związanych z przechowywaniem i udostępnianiem dokumentacji medycznej.

Projekt Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed - Telemedycyna i eksploracja danych medycznych(wraz z zadaniem pn.włączenie usług teleonkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego do Śląskiej Cyfrowej Platformy Medycznej eCareMed oraz z zadaniem pn. włączenie telekardiologii i teleneurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. L. Gieca do Śląskiej Cyfrowej Platformy Medycznej eCareMed) został zakwalifikowany do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Kwota całkowita projektu to ponad 78 mln zł, w tym kwota dofinansowania, która wynosi  blisko 67 mln zł.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018