Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Członkowie kapituły medalu Gloria Medicinae wraz z osobami odznaczonymi (prof. G. Opala 4 od lewej, prof. G. Cieślar 6 od prawej, prof. P. Lampe 1 od prawej

W dniu 26.10.2018 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego połączona z wręczeniem najwyższego odznaczenia przyznawanego przez to Towarzystwo – Medalu Gloria Medicinae. W tym roku decyzją Kapituły wśród odznaczonych znaleźli się aż trzej przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: prof. Grzegorz Cieślar, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM,  wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Wydziału Lekarskiego w Katowicach, emerytowany pracownik SUM prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe oraz Profesor Honorowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przez lata  kierujący Katedrą i Kliniką Neurologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala.

Aktu dekoracji dokonali Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego - prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz oraz Honorowy Prezes Kapituły Medalu Gloria Medicinae - prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski.

Medal Gloria Medicinae ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Lekarskie przed 29 laty to nietypowe odznaczenie - jest on bowiem nadawany lekarzom przez lekarzy za wybitne zasługi dla medycyny.

Awers Gloria Medicinae

Rewers Gloria Medicinae

Ten przyznawany jedynie dziesięciu lekarzom w świecie w ciągu jednego roku medal jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom i których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat dla całej ludzkości.

Zgodnie ze szczegółowymi zapisami regulaminu medal Gloria Medicinae przyznawany jest za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego oraz za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.


[Przesłał: prof. Grzegorz Cieślar/Agata Kalafarska-Winkler]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.