Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 


W dniu 18 października 2018 r. w Katowicach-Ligocie odbyła się konferencja podsumowująca zakończenie projektu "Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej" realizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku".

W projekcie brało udział 6 Uniwersytetów III Wieku: z Raciborza, Tarnowskich Gór, Bytomia i Piekar Śl. oraz nowoutworzonych z Katowic przy Śl. Izbie Lekarskiej i przy Diecezjalnym Instytucie Akcja Katolicka Archidiecezji Katowickiej.

Obecnych na konferencji Gości oraz Uczestników UTW, których było ponad 300, powitał prof. dr hab. Czesław Marcisz, koordynator projektu. Prof. Marcisz przedstawił założenia i cele projektu z uwzględnieniem jego realizacji w obszarze edukacji, nauki, aktywizacji ruchowej i umysłowej oraz integracji społecznej. Podkreślił, że wszystkie objęte projektem zaplanowane działania określone w panelach edukacyjnym, badawczym i praktycznym zostały w pełni przeprowadzone i opisane przez wykonawców projektu w monografii zatytułowanej "Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej".

Wszystkie osoby uczestniczące w konferencji otrzymały po egzemplarzu monografii. Po wypowiedziach mgr Małgorzaty Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice i dr. Jacka Kozakiewicza, wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów, które wygłosili wykładowcy biorący wcześniej czynny udział w panelu edukacyjnym projektu, w kolejności: prof. Jan Szewieczek, prof. Czesław Marcisz, dr Andrzej Knapik, dr hab. Elżbieta Grochowska-Niedworok, ks. prof. Arkadiusz Wuwer, dr hab. Monika Bąk-Sosnowska, mgr Anna Daniel-Sielańczyk i dr Monika Kornaszewska-Polak. Po przerwie, nauczyciele akademiccy, którzy u Seniorów UTW przeprowadzali badania w ramach panelu badawczego i nadzorowali trening ruchowy objęty panelem praktycznym przedstawili uzyskane wyniki badań. W imieniu wielu wykonawców projektu podsumowane wyniki i proponowane działania prozdrowotne nakierowane na pomyślne starzenie się seniorów przedstawili: prof. Czesław Marcisz, mgr Mieczysław Korchut, mgr Aleksander Korchut, dr hab. Anna Brzęk, dr Anna Famuła i mgr Ewelina Grabska.

Na zakończenie konferencji wystąpili kierownicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w projekcie. Wyrazili wdzięczność Władzom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za możliwość wzięcia udziału - jak podkreślili - w niezwykle ciekawym i wartościowym projekcie. Szczególne podziękowania skierowali do wszystkich Wykonawców projektu, zaznaczając, że dzięki ich niezwykłemu zaangażowaniu doszło do "większej mobilizacji i aktywności seniorów, poszukiwania nowych form działań i ich akceptacji a życie stało się dynamiczne i przyciągnęło nowe fascynujące doświadczenia ... ".

Prof. dr hab. Czesław Marcisz

 

[Przesłano przez: Marzena Góra]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.