Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Laureaci

23 października, podczas Gali XIV Forum Rynku Zdrowia, zostali wyłonieni Laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2018 - wyróżnień przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

W kategorii „Lekarz Rynku Zdrowia” wyróżniony został zespół pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały, kierownika Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nagrodę przyznano za pierwszy w Polsce przeszczep  komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. Pacjentem był dziesięcioletni Kuba, u którego cztery lata wcześniej doszło do poparzenia lewego oka wapnem gaszonym. Po tym wypadku chłopiec stracił wzrok w uszkodzonym oku.  Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się Oddział Kliniczny Okulistyki SUM, to jedyne takie miejsce w Polsce i  Europie Wschodniej, gdzie udostępniono pacjentom okulistycznym najnowszą terapię komórkami macierzystymi.

 „Jestem bardzo wzruszony i bardzo dziękuję. Na tym portrecie powinien znaleźć się cały zespół - ludzi nie tylko z Polski, ale także z Włoch. Bez nich nie dałoby się robić tak wspaniałych rzeczy czy sprowadzać tak innowacyjnych technologii - a to w zasadzie utorowało w medycynie stosowanie komórek macierzystych w terapii lekowej. Jeśli w kardiologii, kardiochirurgii, neurologii zastosowanie będą miały znaleźć komórki macierzyste, to właśnie tą ścieżką, „wydeptaną” przez okulistów, będzie można iść” –powiedział odbierając nagrodę prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.

W kategorii  „Osobowość roku” nagrodę otrzymali twórcy i prowadzący program Program „36,6°C” w Telewizji TVN: Red. Ewa Drzyzga, dziennikarka TVN oraz Prof. Krzysztof Łabuzek z Katedry Farmakologii Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Wydziału Lekarskiego w Katowicach  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W opinii zespołu dziennikarskiego magazynu i portalu Rynek Zdrowia, a przede wszystkim Telewidzów, program ten jest przykładem świetnej pracy edukacyjnej, między innymi w zakresie profilaktyki i zdrowego trybu życia.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

/źródło i zdj. http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Gala-Rynku-Zdrowia-Laureaci-Portretow-Polskiej-Medycyny-2018,188784,10.html/


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.