Laureaci

23 października, podczas Gali XIV Forum Rynku Zdrowia, zostali wyłonieni Laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2018 - wyróżnień przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

W kategorii „Lekarz Rynku Zdrowia” wyróżniony został zespół pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały, kierownika Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nagrodę przyznano za pierwszy w Polsce przeszczep  komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. Pacjentem był dziesięcioletni Kuba, u którego cztery lata wcześniej doszło do poparzenia lewego oka wapnem gaszonym. Po tym wypadku chłopiec stracił wzrok w uszkodzonym oku.  Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się Oddział Kliniczny Okulistyki SUM, to jedyne takie miejsce w Polsce i  Europie Wschodniej, gdzie udostępniono pacjentom okulistycznym najnowszą terapię komórkami macierzystymi.

„Jestem bardzo wzruszony i bardzo dziękuję. Na tym portrecie powinien znaleźć się cały zespół - ludzi nie tylko z Polski, ale także z Włoch. Bez nich nie dałoby się robić tak wspaniałych rzeczy czy sprowadzać tak innowacyjnych technologii - a to w zasadzie utorowało w medycynie stosowanie komórek macierzystych w terapii lekowej. Jeśli w kardiologii, kardiochirurgii, neurologii zastosowanie będą miały znaleźć komórki macierzyste, to właśnie tą ścieżką, „wydeptaną” przez okulistów, będzie można iść” –powiedział odbierając nagrodę prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.

W kategorii  „Osobowość roku” nagrodę otrzymali twórcy i prowadzący program Program „36,6°C” w Telewizji TVN: Red. Ewa Drzyzga, dziennikarka TVN oraz Prof. Krzysztof Łabuzek z Katedry Farmakologii Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Wydziału Lekarskiego w Katowicach  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W opinii zespołu dziennikarskiego magazynu i portalu Rynek Zdrowia, a przede wszystkim Telewidzów, program ten jest przykładem świetnej pracy edukacyjnej, między innymi w zakresie profilaktyki i zdrowego trybu życia.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

/źródło i zdj. http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Gala-Rynku-Zdrowia-Laureaci-Portretow-Polskiej-Medycyny-2018,188784,10.html/

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018