22 października odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:
Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Zabrza, Naczelnik Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia Ministerstwa Zdrowia –Joanna Szymańska, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Zabrza – Czesława Winecka, Wiceprezes Asseco Poland – Krzysztof Groyecki wraz ze współpracownikami: Januszem Jasłowskim - Dyrektorem Działu Rozwiązań Regionalnych oraz Bernadetą Szymachą - Konsultantem ds. wsparcia sprzedaży, Prezes Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej oraz Dyrektorzy i Wicedyrektorzy szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dyrektorzy szpitali, w których posadowione są jednostki Uczelni oraz innych instytucji, z którymi Uczelnia współpracuje, Dziekani Wydziałów Mechaniczno-Technologicznego oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta – Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni, dr hab. n. med. Damian Czyżewski, Prorektor ds. Klinicznych, dr Bernadeta Kuraszewska Kanclerz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mgr inż. Izabella Krzak – Zastępca Kanclerza, Dyrektor ds. Inwestycji i Eksploatacji, Dziekani i Prodziekani Wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz pracownicy, studenci i doktoranci.
Po uroczystym przecięciu wstęgi goście mieli okazję zwiedzić Centrum i zapoznać się z jego możliwościami.
Na pięciu piętrach studenci mają do dyspozycji 7 sal symulacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze fantomy. Dwie sale wyposażone w prawdziwe unity stomatologiczne i fantomy pozwalają na ćwiczenie umiejętności manualnych przyszłych dentystów. Modele zębów, których struktura odwzorowuje różne przypadki kliniczne, pozwalają na naukę leczenia próchnicy, zakładania wypełnień czy preparację kanałową. Wszystko przebiega tak, jak w prawdziwym gabinecie.
Uruchomienie kolejnego Centrum Symulacji Medycznej jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stają przed uczelniami wyższymi w dobie nieustannego rozwoju technologicznego. Jestem przekonany, że miejsce to sprosta oczekiwaniom naszych obecnych studentów, wychowanych w cyfrowym świecie, a przyszłych maturzystów zachęci do studiowania w naszym Uniwersytecie – powiedział JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki.
Nowoczesna symulacja to jednak nie tylko symulatory, ale też coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie komputerowe. Dzięki umowie partnerskiej z firmą Asseco Poland SA, SUM, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchomił w Centrum pracownię do nauki kompleksowej obsługi informatycznego systemu szpitalnego. Umożliwia to studentom zdobywanie niezbędnych umiejętności z zakresu obsługi narzędzi informatycznych, z jakimi przyjdzie im zetknąć się w szpitalach lub przychodniach.
Kolejną oddaną do użytku salę informatyczną wyposażono w nowoczesne stacje typu All-in-one z rozdzielczością ekranów 5K oraz oprogramowaniem do nauki radiologii. Dzięki temu studenci będą mogli zapoznać się z większą liczbą przypadków chorobowych oraz nauczyć ich analizy.
Od tego roku zajęcia z symulacji medycznej będą się odbywać także z udziałem tzw. pacjentów standaryzowanych. Są to specjalnie zatrudnione osoby, które po ukończeniu odpowiedniego szkolenia wcielają się w rolę pacjentów. Dzięki temu studenci uczą się budowania relacji oraz odpowiedniej komunikacji z chorymi i ich rodzinami, a także przekazywania trudnych informacji.
Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którego koszt to ponad 35 milionów złotych, powstało w ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Dofinansowanie z UE wyniosło niemal 23 mln zł.
Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia wsparło w tym zakresie Śląski Uniwersytet Medyczny ponad 11 milionami złotych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach milionem, a Urząd Miasta w Zabrzu przekazał pół miliona złotych. Z kolei Uczelnia zainwestowała ponad siedem milionów środków własnych, co wraz z dotacjami pozwoliło na powiększenie bazy w zakresie symulacji medycznej o dwie nowe lokalizacje: w Zabrzu i Katowicach.
[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]