Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład mgr Pauliny Karczmarek z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Tytuł wykładu: „Kosmiczne odległości: od pobliskich galaktyk po krańce Wszechświata”. Wykład odbędzie się w dniu 24 października 2018 (środa) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

Pani mgr Paulina Karczmarek jest młodym, uzdolnionym astronomem o dużym dorobku naukowym. Pracowała przy użyciu najdoskonalszych teleskopów świata w czasie wielokrotnych podróży naukowych do Chile i Republiki Afryki Południowej. Jest popularyzatorem wiedzy.

Notka biograficzna

Paulina Karczmarek urodziła się w 1987 roku w Chełmnie, w województwie kujawsko- pomorskim. Studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła zdobyciem tytułu magistra astronomii w 2012 roku. W tym czasie dołączyła do Projektu Araukaria, który zajmuje się wyznaczaniem odległości do pobliskich galaktyk oraz rozpoczęła studia doktorskie na Uniwersytecie Warszawskim, zgłębiając temat kalibracji kosmicznej skali odległości. W ramach międzynarodowego badawczego Projektu Araukaria odbyła liczne podróże do Chile i RPA w celu wykonania obserwacji astronomicznych na największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie teleskopach na świecie – poświęciła temu około 100 nocy obserwacyjnych. Jest autorką lub współautorką 30 artykułów naukowych w renomowanych anglojęzycznych czasopismach astronomicznych. Jej głównym zainteresowaniem są gwiazdy pulsujące, szczególnie takie, które dodatkowo znajdują się w układach podwójnych. W ramach pracy doktorskiej bada, jaki wpływ na gwiazdy pulsujące mogą mieć ich towarzysze w układach podwójnych. Poza pracą naukową publikuje artykuły popularnonaukowe na łamach strony internetowej astrovision.pl.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018