Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Plakat

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład mgr Pauliny Karczmarek z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Tytuł wykładu: „Kosmiczne odległości: od pobliskich galaktyk po krańce Wszechświata”. Wykład odbędzie się w dniu 24 października 2018 (środa) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

Pani mgr Paulina Karczmarek jest młodym, uzdolnionym astronomem o dużym dorobku naukowym. Pracowała przy użyciu najdoskonalszych teleskopów świata w czasie wielokrotnych podróży naukowych do Chile i Republiki Afryki Południowej. Jest popularyzatorem wiedzy.


Notka biograficzna

Paulina Karczmarek urodziła się w 1987 roku w Chełmnie, w województwie kujawsko- pomorskim. Studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła zdobyciem tytułu magistra astronomii w 2012 roku. W tym czasie dołączyła do Projektu Araukaria, który zajmuje się wyznaczaniem odległości do pobliskich galaktyk oraz rozpoczęła studia doktorskie na Uniwersytecie Warszawskim, zgłębiając temat kalibracji kosmicznej skali odległości. W ramach międzynarodowego badawczego Projektu Araukaria odbyła liczne podróże do Chile i RPA w celu wykonania obserwacji astronomicznych na największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie teleskopach na świecie – poświęciła temu około 100 nocy obserwacyjnych. Jest autorką lub współautorką 30 artykułów naukowych w renomowanych anglojęzycznych czasopismach astronomicznych. Jej głównym zainteresowaniem są gwiazdy pulsujące, szczególnie takie, które dodatkowo znajdują się w układach podwójnych. W ramach pracy doktorskiej bada, jaki wpływ na gwiazdy pulsujące mogą mieć ich towarzysze w układach podwójnych. Poza pracą naukową publikuje artykuły popularnonaukowe na łamach strony internetowej astrovision.pl.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.