Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Magna Charta Universitatum

18 września 2018 r. Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, w imieniu władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podpisał dokument Magna Charta Universitarium.

Wniosek Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach o przystąpienie do Magna Charta Observatory został pozytywnie rozpatrzony  przez Radę Obserwatorium, a tym samym Uczelnia została zaproszona do uroczystego podpisania Magna Charta Universitatum podczas obchodów uroczystości 30-lecia Magna Charta Universitatum w Salamance.

Magna Charta Observatory to stowarzyszenie sygnatariuszy, które działa w celu zapewnienia integralności pracy intelektualnej i naukowej w instytucjach i społeczeństwie, wzmacniając tym samym zaufanie do relacji między uczelniami, a ich społecznościami, lokalnymi, regionalnymi, krajowymi lub globalnymi, poprzez realizację zasad zawartych w Magna Charta Universitatum (http://www.magna-charta.org/resources/files/the-magna-charta/polish). 

Obserwatorium gromadzi informacje, wyraża opinie i przygotowuje dokumenty dotyczące poszanowania i ochrony fundamentalnych wartości uniwersytetów i praw ustanowionych w „oświadczeniu o podstawowych wartościach” - Magna Charta Universitatum.

Instytucja ta została założona przez Uniwersytet w Bolonii i Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów. Jest to organizacja non-profit z siedzibą w Bolonii. Współpracuje z innymi organizacjami krajowymi, europejskimi oraz międzynarodowymi, dążącymi do podobnych lub zgodnych celów, głównie do zachowania wartości akademickich bez żadnych wpływów i nacisków.

Obserwatorium wypełnia swoją misję głównie poprzez swoją stronę internetową, media społecznościowe, publikacje, organizację konferencji, seminariów i warsztatów, podejmowanie monitoringu, partnerstwa z pokrewnymi instytucjami oraz poprzez konferencje organizowane przez inne organy.

Magna Charta Universitatum zawiera zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej, a dokument ten przez międzynarodowe środowisko uniwersyteckie nazywany jest standardem w przynależności do międzynarodowej społeczności, podzielającej te same wartości i cele akademickie.

www.magna-charta.org


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.