Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej

W związku z realizowanym projektem pt. „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej” przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „WSPARCIE UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU” z udziałem 6 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w tym czterech utworzonych wcześniej,  tj. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Tarnogórskim Stowarzyszeniem-Uniwersytet Trzeciego Wieku, Piekarskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Śląskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Raciborzu, i dwóch, które zgłosiły udział w projekcie jako nowo utworzone, tj. Lekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej, przedstawiam krótką informację o bieżących działaniach planowanych w projekcie.

W dniach 4, 11, 12, 13, 14 i 16 kwietnia 2018 r. odbyły się uroczyste inauguracje w siedzibach  Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w programie z udziałem Władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz uczestników UTW.

W czwartek 7 czerwca 2018 w sali konferencyjnej Biura Promocji Bytomia odbyło się spotkanie Przewodniczących UTW biorących udział w projekcie z przedstawicielem MNiSW, na którym przedstawicielom poszczególnych UTW zostały wręczone listy gratulacyjne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach projektu są realizowane zadania edukacyjne w postaci wykładów, tematycznie związanych z tytułem projektu, wygłaszanych  przez doświadczonych pracowników naukowo-dydaktycznych, znawców przedmiotowej problematyki, specjalistów w zakresie geriatrii, psychologii, żywienia i fizjoterapii. Dotąd zostało wygłoszonych 38 z 42 zaplanowanych wykładów. W panelach badawczych obejmujących badanie lekarskie, badania sprawności psychomotorycznej, pomiary antropometryczne, próby czynnościowe oraz testy motoryczne bierze udział 216 uczestników UTW. Badania te zostały przeprowadzone przez lekarza specjalistę geriatrii, specjalistów fizjoterapii i psychologów -  zgodnie z założeniami projektem. Powtórzenie tych badań jest planowane we wrześniu b.r. po 12-tygodniowym okresie uprawiania codziennych ćwiczeń ruchowych w postaci nordic walking i ćwiczeń ogólnousprawniających przewidzianych w panelu praktycznym, którego realizacja przebiega pod nadzorem fizjoterapeutów. Zajęcia praktyczne z zakresu nordic walking i ćwiczenia ogólnousprawniające cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników projektu.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2018