Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej

W związku z realizowanym projektem pt. „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej” przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „WSPARCIE UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU” z udziałem 6 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w tym czterech utworzonych wcześniej,  tj. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Tarnogórskim Stowarzyszeniem-Uniwersytet Trzeciego Wieku, Piekarskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Śląskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Raciborzu, i dwóch, które zgłosiły udział w projekcie jako nowo utworzone, tj. Lekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej, przedstawiam krótką informację o bieżących działaniach planowanych w projekcie.

W dniach 4, 11, 12, 13, 14 i 16 kwietnia 2018 r. odbyły się uroczyste inauguracje w siedzibach  Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w programie z udziałem Władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz uczestników UTW.

W czwartek 7 czerwca 2018 w sali konferencyjnej Biura Promocji Bytomia odbyło się spotkanie Przewodniczących UTW biorących udział w projekcie z przedstawicielem MNiSW, na którym przedstawicielom poszczególnych UTW zostały wręczone listy gratulacyjne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach projektu są realizowane zadania edukacyjne w postaci wykładów, tematycznie związanych z tytułem projektu, wygłaszanych  przez doświadczonych pracowników naukowo-dydaktycznych, znawców przedmiotowej problematyki, specjalistów w zakresie geriatrii, psychologii, żywienia i fizjoterapii. Dotąd zostało wygłoszonych 38 z 42 zaplanowanych wykładów. W panelach badawczych obejmujących badanie lekarskie, badania sprawności psychomotorycznej, pomiary antropometryczne, próby czynnościowe oraz testy motoryczne bierze udział 216 uczestników UTW. Badania te zostały przeprowadzone przez lekarza specjalistę geriatrii, specjalistów fizjoterapii i psychologów -  zgodnie z założeniami projektem. Powtórzenie tych badań jest planowane we wrześniu b.r. po 12-tygodniowym okresie uprawiania codziennych ćwiczeń ruchowych w postaci nordic walking i ćwiczeń ogólnousprawniających przewidzianych w panelu praktycznym, którego realizacja przebiega pod nadzorem fizjoterapeutów. Zajęcia praktyczne z zakresu nordic walking i ćwiczenia ogólnousprawniające cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników projektu. 

 

[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.