W dniu 2 lipca 2018 r. w budynku Rektoratu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyło się spotkanie Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA), której przewodniczy prof. dr hab. Przemysław Jałowiecki Rektor SUM w Katowicach z Panem Jarosławem Gowinem, Wicepremierem Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W spotkaniu udział wzięło 22 przedstawicieli RKRUA tj. Rektorzy oraz Prorektorzy uczelni z województwa śląskiego i opolskiego, Dyrektor Biblioteki Śląskiej,  Honorowy Wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych oraz Kierownik Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach.

Na wstępie Wicepremier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował uczestników, że w dniu 03 lipca 2018 r. w Sejmie odbędzie się głosowanie nad Ustawą 2.0. Uwzględniając liczne wnioski w projekcie wprowadzono około 200 zmian.

Zagwarantowany pozostał zapis o prawie uczelni do kształtowania swej struktury, w ramach której mogą funkcjonować np. wydziały, instytuty, katedry itd. To co istotne dla środowiska akademickiego to uregulowanie w ww. Ustawie prawa pracowników uczelni do odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu. Nadto skorygowano kompetencje rady uczelni, która wbrew pierwotnym zapisom nie będzie zatwierdzała strategii uczelni. Uprawnienie to nadano senatom szkół wyższych.

Uczestnicy spotkania kierowali do Pana Premiera liczne pytania dotyczące przyszłego finansowania szkół wyższych. Pan Minister potwierdził, że poprzez odpowiedni algorytm w Ustawie zagwarantowano coroczny wzrost nakładów na działalność naukowo-badawczą, który będzie powiązany z wysokością PKB. W 2019 roku resort przyzna środki na podwyżki wynagrodzeń, które obejmą wszystkich pracowników uczelni.

Pan Premier zwrócił się do zebranych o zaopiniowanie projektów siedmiu rozporządzeń wykonawczych przesłanych w ostatnim tygodniu do konsultacji środowisk. Treść proponowanych aktów nie koliduje z faktem uchwalenia bądź odrzucenia poprawek Ustawy 2.0, które będą podlegać głosowaniu w dniu 03 lipca br. Zapowiedział wydanie dwóch kolejnych istotnych projektów rozporządzeń, dot. ewaluacji i dyscyplin. Lista dyscyplin opracowana przez ekspertów wskazanych przez KRASP, RGSW, Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów i KEJN będzie się składała z ok. 40 dyscyplin naukowych i 3 o sztuce.

Kluczowe zmiany zostaną zaproponowane niebawem w zakresie ewaluacji uczelni. W ramach osiągnięć naukowych każdy pracownik posiadający co najmniej stopień doktora habilitowanego musi wykazać nie więcej niż 4 publikacje o najwyższej wartości punktowej. Niepublikowanie w okresie objętym parametryzacją czy też wydanie wyłącznie jednej publikacji będzie skutkowało odejmowaniem punktów dla uczelni w procesie kategoryzacji. Stworzona zostanie certyfikowana trzypoziomowa lista ok. 1000 czasopism i liczba przyznawanych punktów będzie uzależniona od pozycji pisma. Zmianie ulegną kategorie oceny. Z aktualnych czterech kategorii pozostaną: publikacje i patenty, korzyści finansowe dla uczelni oraz wpływ społeczno-gospodarczy, w ramach którego ocenianych będzie pięć największych osiągnięć uczelni.

W toku dyskusji Pan Premier wyjaśnił, że Ustawa 2.0 będzie regulowała wiek nabywania uprawnień do świadczeń emerytalnych przez pracowników naukowo-dydaktycznych: mężczyźni 65 lat natomiast kobiety 60 lat.

Na zakończenie Pan Premier wyjaśnił, że od września 2018 r. MNiSW będzie organizowało intensywne szkolenia dla kanclerzy, kwestorów i pracowników uczelni z praktycznego zastosowania Ustawy 2.0 i wydanych rozporządzeń.

[Przesłano przez: Justyna Skolik]

SUM © 2016-2018