W dniu 22 maja 2018 roku, w Zakładzie Farmacji Aptecznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, w godzinach od 900 do 1330 odbyły się warsztaty dedykowane uczniom II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu. Warsztaty były prowadzone przez dr hab. n. farm. Pawła Olczyka, mgr farm. Ewę Walugę, mgr farm. Olgierda Batorynę.

W warsztatach uczestniczyło 25 licealistów z 2 klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Obejmowały one m.in. zagadnienia dotyczące praktycznej realizacji recept w programie komputerowym Kamsoft. Uczniowie poznali rodzaje recept oraz zasady wypisywania recept przez osoby uprawnione. W trakcie zajęć omawiano także problemy związane z realizacją recept – najczęściej występujące formalne nieprawidłowości oraz problemy lekowe – rzeczywiste i potencjalne – dotyczące przyjmowanych przez osoby chore produktów leczniczych. Uczniowie realizowali recepty z zapisanymi lekami stosowanymi w cukrzycy, astmie oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, nadciśnieniu tętniczym czy dolegliwościach wymagających zastosowania narkotycznych leków przeciwbólowych wraz z omówieniem kluczowych informacji traktujących o uzależnieniach.

Licealiści następnie uczestniczyli w instruktażu dedykowanym prawidłowej obsłudze glukometrów, pomiarze stężenia glukozy we krwi włośniczkowej oraz – obsłudze „wstrzykiwaczy” insulinowych. Omówiono także najczęściej popełniane błędy w przebiegu pomiaru glikemii oraz procedury podawania insuliny. W kolejnej części omówiono i zademonstrowano aktualną procedurę postępowania w recepturze aptecznej, implementowaną w przebiegu sporządzania półstałych postaci leku. Instruktaż wykonania maści oraz czopków przez farmaceutę praktyka poprzedzał samodzielne sporządzanie przez uczniów wymienionych postaci leku. Zespół Zakładu Farmacji Aptecznej nie pominął również omówienia rodzajów stosowanych w recepturze podłoży czy występujących niezgodności recepturowych, uniemożliwiających prawidłowe wykonanie wybranych postaci leku.

Dyplomy

Spotkanie 2