Postanowieniem z dnia 9 maja 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Adamowi Barczykowi tytuł profesora nauk medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk jest kierownikiem Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,  specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych oraz chorób płuc.

Głównym kierunkiem zainteresowań naukowych Profesora są badania stanu zapalnego dróg oddechowych i tkanki płucnej w takich chorobach, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa i sarkoidoza.

Członek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, European Respiratory Society, Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiego Towarzystwa  Zwalczania Chorób Alergicznych.

Wyróżniony za działalność naukową nagrodami Ministra Zdrowia: indywidualną za cykl publikacji dotyczących patogenezy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (2006) oraz zespołową za publikacje dotyczące zastosowania metody indukowanej plwociny w badaniach stanu zapalnego dróg oddechowych (2005); laureat European Respiratory Society COPD Research Award 2001 dla najlepszej pracy z Polski (XI Kongres ERS w Berlinie, 2001); w latach 1997–1999 trzykrotnie wyróżniony nagrodą II stopnia Rektora za działalność dydaktyczną, a w 2016 r. - nagrodą I stopnia Rektora SUM za osiągnięcia naukowe (za publikacje dotyczące patogenezy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz metodologii badań u pacjentów z tą chorobą).

Gratulujemy!

Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]