Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Konsylium

17 maja 2018 roku z inicjatywy Zespołu do Badań nad Dworami i Elitami Władzy IH PAN w Sali Lelewelowskiej Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk odbyło się pierwsze Konsylium Medyczno-historyczne pod tytułem: „Tajemnica śmierci Barbary Radziwiłłówny”.

Członkowie Zespołu przy współpracy z naukowcami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: dr. hab. n. med. Arturem Pałaszem z Zakładu Histologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach i dr. n. med. Rafałem Skowronkiem z Katedry Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej WLK przygotowali wystąpienia, na które składały się referat dr hab. Agnieszki Januszek-Sieradzkiej z Instytutu Historii KUL.

 W części historycznej omówiona została sylwetka Barbary oraz przedstawiony dotychczasowy stan badań nad przyczynami śmierci królowej, a następnie dr hab. n. med. Artur Pałasz i dr n. med. Rafał Skowronek  przedstawili, na podstawie nadesłanych im przez członków Zespołu informacji źródłowych, przypuszczalne przyczyny śmierci Radziwiłłówny.

Dogłębna analiza doprowadziła do stwierdzenia, że był nią najpewniej rak szyjki macicy, wykluczono za to zdecydowanie pojawiające się w literaturze przedmiotu domysły o truciźnie lub chorobie wenerycznej. Konsylium cieszyło się sporym zainteresowaniem i Zespół planuje jego kontynuację na kolejnych zebraniach.

Źródło i foto: https://ihpan.edu.pl/sprawozdanie-z-pierwszego-konsylium-medyczno-historycznego-tajemnica-smierci-barbary-radziwillowny/


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.