Konsylium

17 maja 2018 roku z inicjatywy Zespołu do Badań nad Dworami i Elitami Władzy IH PAN w Sali Lelewelowskiej Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk odbyło się pierwsze Konsylium Medyczno-historyczne pod tytułem: „Tajemnica śmierci Barbary Radziwiłłówny”.

Członkowie Zespołu przy współpracy z naukowcami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: dr. hab. n. med. Arturem Pałaszem z Zakładu Histologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach i dr. n. med. Rafałem Skowronkiem z Katedry Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej WLK przygotowali wystąpienia, na które składały się referat dr hab. Agnieszki Januszek-Sieradzkiej z Instytutu Historii KUL.

W części historycznej omówiona została sylwetka Barbary oraz przedstawiony dotychczasowy stan badań nad przyczynami śmierci królowej, a następnie dr hab. n. med. Artur Pałasz i dr n. med. Rafał Skowronek  przedstawili, na podstawie nadesłanych im przez członków Zespołu informacji źródłowych, przypuszczalne przyczyny śmierci Radziwiłłówny.

Dogłębna analiza doprowadziła do stwierdzenia, że był nią najpewniej rak szyjki macicy, wykluczono za to zdecydowanie pojawiające się w literaturze przedmiotu domysły o truciźnie lub chorobie wenerycznej. Konsylium cieszyło się sporym zainteresowaniem i Zespół planuje jego kontynuację na kolejnych zebraniach.

Źródło i foto: https://ihpan.edu.pl/sprawozdanie-z-pierwszego-konsylium-medyczno-historycznego-tajemnica-smierci-barbary-radziwillowny/

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018