dr hab. n. med. Agnieszki Drosdzol-Cop

Postanowieniem z dnia 9 maja 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Agnieszce Drosdzol-Cop tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop jest kierownikiem Zakładu Patologii Ciąży Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest specjalistką z zakresu położnictwa i ginekologii, uzyskała międzynarodowy tytuł specjalisty z zakresu ginekologii dziecięcej i dziewczęcej (International Fellowship on Pediatric and Adolescent Gynecology) i aktualnie ukończyła specjalizację w dziedzinie seksuologii.

Od 2016 roku pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Jest również członkiem zespołu ekspertów EURAPAG (European Association of Paediatric and Adolescent Gynaecology).

W strukturach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Agnieszka Drosdzol-Cop pełni funkcje: Przewodniczącej Rady Bibliotecznej (od 2012); Członka Wydziałowej Komisji Doktoranckiej (od 2012); Członka Wydziałowej Komisji ds. Nauki (2012-2016); Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus+ na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach (od 2014); Przewodniczącej Wydziałowej Komisji Programowej dla Kierunku Położnictwo (od 2014) oraz Członka Senackiej Komisji ds. Nauki (od 2016). Jest członkiem Zespołu Egzaminacyjnego do przeprowadzenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (od 2013); od 2015 roku jest członkiem Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego; członkiem Zespołu Ekspertów do oceny wniosków o przyznanie stypendium Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia dla studentów oraz doktorantów (od 2016).

W całym kilkunastoletnim okresie pracy naukowo–badawczej i dydaktycznej główne zainteresowania naukowe prof. Agnieszki Drosdzol-Cop dotyczyły ginekologii dziecięcej i dziewczęcej (zaburzeń miesiączkowania, endometriozy, przewlekłego bólu miednicy mniejszej, zaburzeń endokrynologicznych oraz wykorzystania seksualnego osób małoletnich), jak i seksuologii klinicznej.

W ramach współpracy międzynarodowej z Chair of Paediatric Gynaecology of the Institute for Postgraduate Medical Education w Pradze prowadziła wieloośrodkowe pionierskie badania w zakresie alternatywnych metod postępowania w bolesnym miesiączkowaniu u dziewcząt. Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop wypracowała autorski algorytm postępowania terapeutycznego w krwawieniach młodocianych u dziewcząt, oparty na zastosowaniu hormonalnej terapii estrogenowo-progestagennej oraz zainicjowała proces przygotowania pierwszych polskich rekomendacji dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego osoby małoletniej, które są aktualnie wykorzystywane w oddziałach położniczo-ginekologicznych na terenie całego kraju.

Laureatka Nagrody Głównej Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego; szesnastu nagród Rektora Uczelni, w tym ośmiu w zakresie działalności naukowej, trzech z tytułu osiągnięć w pracy dydaktycznej oraz pięciu – w pracy organizacyjnej.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]