Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Niezwykli ludzie, poruszające historie i gigantyczna gra Monopoly – 25 maja w najstarszym kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Jordana 19 odbył się „Piknik Pokoleń” zorganizowany z okazji 70. urodzin uczelni.

 

Było to największe tego typu spotkanie w historii Uniwersytetu, na którym pojawili się absolwenci, byli i obecni pracownicy oraz studenci i przyjaciele SUM. Prowadzącym całe wydarzenie byli: Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec Plinta oraz  Mirosław Neinert –Dyrektor Teatru Korez.

Spotkanie otworzył JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, a prof. Violetta Skrzypulec-Plinta przedstawiła bogaty program, jaki został przygotowany specjalnie na piknik.

Następnie głos zabrali goście: Prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Katowic - Marcin Krupa, Anna Janik  - Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Rektor Uniwersytetu Śląskiego -  prof. Andrzej Kowalczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych - prof. Antoni Cygan. Obecny był również Marszałek Województwa Śląskiego -  Wojciech Saługa.

Po oficjalnym rozpoczęciu pikniku odbyło się odsłonięcie popiersia pierwszego Rektora SUM prof. Brunona Nowakowskiego połączone z Otwarciem Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii oraz Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej.

Wśród wielu przygotowanych na ten dzień atrakcji była m.in. retro sesja naukowa.  Wykładowcy zaprezentowali swoje prace naukowe z lat 70., 80., które zostały ocenione przez obecnych studentów - członków Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Sesja była okazją do spotkania obecnych studentów z zasłużonymi profesorami SUM, zapoznania się z historiami na temat ścieżki ich kariery i opowieściami z czasów studenckich.

Z kolei obecni studenci i młodzi pracownicy naukowi pokazali swoje dokonania i wynalazki w ramach Akademickiego Pasa Startowego Innowacji Medycznych. Mobilna aplikacja zapobiegająca udarom mózgu „Time is Brain”, czy możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości  w leczeniu pacjentów - to tylko niektóre z nich. Na prezentację zaproszeni zostali przedsiębiorcy potencjalnie zainteresowani komercjalizacją wynalazków, ale także absolwenci Uczelni, którzy mogli przekonać się, że młodsze pokolenie naukowców ma już na swoim koncie wiele osiągnięć.

Nie zabrakło też wspomnień nietuzinkowych postaci związanych z uczelnią, którym poświęcona była sesja „Medycyna, moja miłość”, moderowana przez znanych dziennikarzy medycznych – Agatę Pustułkę z Dziennika Zachodniego oraz Wojciecha Kutę – redaktora naczelnego Rynku Zdrowia.

Niewątpliwą atrakcją była spersonalizowana edycja gry Monopoly przygotowana specjalnie z okazji 70-lecia SUM. Chętni do zabawy mogli choć na chwilę stać się właścicielami centrów symulacji i biblioteki,  a także inwestować w wydziały i  szpitale Uczelni. Specjalnie na tę okazję przygotowana została olbrzymia plansza do gry 4x4 m. Fani Monopoly mogli też zakupić grę na własność.

Przez cały dzień na terenie kampusu odbywały się także liczne spotkania absolwentów m.in. spotkanie Akademickiego Klubu Włóczęgów Kajman, Kabaretu Studenckiego Śląskiej Akademii Medycznej „Melonik” oraz Sekcji AZS-u i Studenckiego Kręgu Instruktorskiego ZHP.

Piknikowi towarzyszyły także wystawy przygotowane przez studentów i pracowników ASP, uczniów Liceum Plastycznego w Zabrzu, lekarzy-artystów, oraz wiele innych atrakcji i koncertów m.in. chóru Śląskiej Izby Lekarskiej oraz zespołów Trespass, Lotharsi, Zawratu, Bokonon LTD feat. Srockers: Rebel Show i Zbigniew Foryś Band. Gwiazdą wieczoru był zespół Lombard.

Pełna galeria zdjęć znajduje się na stronie www.70lat.sum.edu.pl

 

 

[Przesłan oprzez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.