Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

20 kwietnia br. odbyło się Spotkanie w sali konferencyjnej hotelu „Courtyard Katowice City Center” przy ul. Uniwersyteckiej 13, związane z obchodami 40-lecia Oddziału Ortopedii  i Traumatologii Narządu Ruchu w Katowicach oraz Międzynarodowym Sympozjum „Hip Osteoarthritis”.

Oddział powstał w Górniczym Centrum Medycznym i został oficjalnie otwarty   1 września 1977, lecz pierwszego pacjenta przyjęto 2 stycznia 1978. Nazwę szpitala zmieniono ostatecznie na Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz utworzono 1 grudnia 2000 Katedrę i Klinikę Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

W wystąpieniu wprowadzającym zwróciłem uwagę na wielkie dokonania swoich poprzedników, dwóch pierwszych ordynatorów – dr n. med. Andrzeja Wejsfloga i dr n. med. Jerzego Totuszyńskiego, od wyposażenia po stworzenie znakomitego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, nastawionego już wtedy nie tylko na działalność usługową, ale także naukową, z udziałem asystentów w licznych zjazdach, sympozjach, kursach i stażach oraz budowanie coraz potężniejszego prestiżu jednostki. Oddział cieszył się od samego początku nie tylko bardzo dobrą opinią w zakresie troski o pacjenta i poziomu diagnostyczno-leczniczego, ale także wspaniałymi stosunkami międzyludzkimi.

 Obecnie prowadzimy zajęcia dydaktyczne ze studentami polskimi, amerykańskimi, z Tajwanu oraz Unijnego Programu Socrates–Erasmus, a na praktyki, kursy i staże szkoleniowe przyjeżdżają do nas studenci i lekarze z całego świata, nie tylko z Europy, ale również m.in. z Brazylii, Indii i Jemenu. Pod moim kierunkiem 19 osób uzyskało stopień doktora, a 19 specjalizację z ortopedii  i traumatologii.

Dorobek Katedry to 206 publikacji, wyróżnianych lub nagradzanych m.in. w Finlandii, Portugalii, Grecji, Wielkiej Brytanii i wielokrotnie w Polsce oraz redakcja naukowa 5-tomowej polskiej edycji „Campbell. Ortopedia Operacyjna”, 6 innych książek  i kilkanaście rozdziałów w podręcznikach. Zrealizowaliśmy 13 szkoleń ogólnopolskich i zagranicznych, w tym wprowadzające do specjalizacji z ortopedii i traumatologii pod egidą CMKP, byliśmy wykładowcami na kursach pod auspicjami European Paediatric Orthopaedic Society i European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology oraz zorganizowaliśmy 26 Sympozjów, gł. o zasięgu międzynarodowym. Zespół uczestniczył w 89 kongresach i sympozjach krajowych oraz 56 zagranicznych, w tym organizowanych przez studentów.

Wynikiem wieloletniej współpracy z innymi jednostkami naukowymi, krajowymi i zagranicznymi, są wspólne badania, interdyscyplinarne publikacje i granty. Najważniejsze wyróżnienia to pisemne podziękowania studentów i absolwentów polskich oraz zagranicznych uczelni, uzyskanie Certyfikatu „International Federation of Medical Students' Associations”, „Certyfikatu zaufania pacjentów” w Ogólnopolskim Plebiscycie Medycznym „Laur Pacjenta 2013”, odznaczenia państwowe i z dziedziny naszej specjalności oraz wybór mojej skromnej osoby na Prezesa ZG PTOiTr. Nowatorskie metody diagnostyczne i lecznicze, nierzadko zastosowane po raz pierwszy w kraju, szeroko komentowano      w mediach oraz prezentowaliśmy podczas najważniejszych wydarzeń naukowych.

  Międzynarodowe Sympozjum „HIP OSTEOARTHRITIS” było poświęcone niezwykle aktualnym i ważnym zagadnieniom, od profilaktyki rozwoju i leczenia zmian zwyrodnieniowych biodra u dzieci i dorastających, nowości w endoprotezoplastyce, oceny metod przedoperacyjnego planowania implantacji endoprotez po współczesne możliwości zapobiegania asymetrii długości kończyn dolnych po aloplastyce.

Wzorem poprzednich lat zaprosiłem wybitnych gości z zagranicy i kraju, w przekonaniu, że podzielą się z nami bogatymi doświadczeniami zawodowymi, a także wezmą aktywny udział w konstruktywnej i twórczej dyskusji. Ciekawe wykłady zaprezentowali m.in. profesorowie: Jan Blacha z Lublina/Olsztyna, Jarosław Czubak - nasz Konsultant Krajowy z Otwocka, Jarosław Deszczyński i Artur Pepłoński z Warszawy, Szymon Dragan z Wrocławia, Maciej Kołban ze Szczecina, Janusz Popko z Białegostoku  oraz Jacek Kowalczewski, Wojciech Marczyński i Kazimierz Rąpała z Otwocka. Z Europy przybyli m.in.: Sujith Konan i Duncan Whitwell z Wielkiej Brytanii, Eleftherios Louvis z Irlandii i Martin Wessling z Niemiec.

 Wielkim zaszczytem był Honorowy Patronat wybitnych osobistości naszego regionu: Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Prezydenta Katowic Marcina Krupy, Rektora SUM prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego i Dyrektora GCM Mgr Klaudii Rogowskiej oraz niezawodnej Śląskiej Izby Lekarskiej. Pragnę wyrazić nadzieję, że Wykładowcy zaciekawili nas i przekonali do wyników prowadzonych badań oraz spostrzeżeń naukowych i praktycznych, a spotkanie było atrakcyjne, stało się znaczącą okazją do rozpropagowania ważnych osiągnięć naszej specjalizacji oraz stworzyło forum wymiany koncepcji leczniczych i impuls do podjęcia nowych zadań badawczych. Ponadto, jako Kanclerz Kapituły Odznaczenia „Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii”, uhonorowałem dwóch wybitnych polskich ortopedów i traumatologów: prof. Macieja Kołbana ze Szczecina i prof. Janusza Popko z Białegostoku.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że w przeddzień Sympozjum organizatorzy pokazali naszym Gościom Nikiszowiec - górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej, od 2011 uznane przez ROZ za Pomnik Historii oraz zdobywcę czwartego miejsca w 2011 roku w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski przez „National Geographic Traveler”.

Z poważaniem

Koordynator merytoryczny Sympozjum
Prof. dr hab. n. med. Damian KUSZ 

Zdjęcia wykonał lek. Paweł Kosior, który jest asystentem Oddziału i wyraża zgodę na ich publikację.

 


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.