Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W sobotę 12 maja odbyła się uroczystość pożegnania 25 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.

Zgromadziliśmy się, aby uczcić i upamiętnić ostatnią wolę darczyńców. Podjęli oni bardzo odważną decyzję - przekazania swojego ciała po śmierci dla celów poznawczych i dydaktycznych.  Bez ich decyzji proces nauczania anatomii człowieka byłby dla studentów ubogi i oderwany od rzeczywistości. – podkreśla  dr hab. n. med. Prof. nadzw. SUM  Grzegorz Bajor, kierownik Katedry Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Uczelnia zapewnia pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem Ofiarodawcy. Uroczystość odbywa pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. W uroczystości uczestniczą krewni Darczyńców, przedstawiciele władz Uczelni, pracownicy naukowi i  studenci.

Dla mnie oddanie własnego ciała na cele naukowe i dydaktyczne  jest wyrazem najwyższego szacunku i najwyższej miłości do innych ludzi – przyznaje prof. dr hab. n. med.  Joanna Lewin-Kowalik, Prorektor ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  -  Horacy powiedział „Nie wszystek umrę” i oni tego dokonali. Nie umarli, ponieważ pamięć o nich, wiedza, jaka z ich poświęcenia wynika,  pozostanie na długie lata” – dodaje.

To już 15. pochówek Darczyńców w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. W dzień pożegnania donatorów studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach. W ten sposób okazują wdzięczność za najpiękniejszy dar, jaki im ofiarowano. Ciało człowieka jest bowiem najwspanialszym i niezastąpionym atlasem anatomii  bez którego niemożliwością jest wykształcenie dobrego lekarza.

Potrafimy docenić głębię ofiarowanego przez nich daru, z całego serca go szanujemy i za niego dziękujemy – zapewnia  student pierwszego roku Wydziału Lekarskiego  w Katowicach Michael Schröter  - ogrom wiedzy, który przyswajamy podczas zajęć anatomii staje się dzięki Darczyńcom rzeczywisty, jasny i praktyczny. Stają się oni naszymi latarnikami, przewodnikami umożliwiającymi dojście do celu jakim jest poznanie ciała ludzkiego, które w przyszłości  będziemy leczyć”.

Program Świadomej Donacji Zwłok na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 r. jako pierwszy w Polsce. Obecnie uczelnia  posiada niemal 1800  potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.