W sobotę 12 maja odbyła się uroczystość pożegnania 25 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.
Zgromadziliśmy się, aby uczcić i upamiętnić ostatnią wolę darczyńców. Podjęli oni bardzo odważną decyzję - przekazania swojego ciała po śmierci dla celów poznawczych i dydaktycznych. Bez ich decyzji proces nauczania anatomii człowieka byłby dla studentów ubogi i oderwany od rzeczywistości. – podkreśla dr hab. n. med. Prof. nadzw. SUM Grzegorz Bajor, kierownik Katedry Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Uczelnia zapewnia pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem Ofiarodawcy. Uroczystość odbywa pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. W uroczystości uczestniczą krewni Darczyńców, przedstawiciele władz Uczelni, pracownicy naukowi i studenci.
Dla mnie oddanie własnego ciała na cele naukowe i dydaktyczne jest wyrazem najwyższego szacunku i najwyższej miłości do innych ludzi – przyznaje prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Prorektor ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Horacy powiedział „Nie wszystek umrę” i oni tego dokonali. Nie umarli, ponieważ pamięć o nich, wiedza, jaka z ich poświęcenia wynika, pozostanie na długie lata” – dodaje.
To już 15. pochówek Darczyńców w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. W dzień pożegnania donatorów studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach. W ten sposób okazują wdzięczność za najpiękniejszy dar, jaki im ofiarowano. Ciało człowieka jest bowiem najwspanialszym i niezastąpionym atlasem anatomii bez którego niemożliwością jest wykształcenie dobrego lekarza.
Potrafimy docenić głębię ofiarowanego przez nich daru, z całego serca go szanujemy i za niego dziękujemy – zapewnia student pierwszego roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach Michael Schröter - ogrom wiedzy, który przyswajamy podczas zajęć anatomii staje się dzięki Darczyńcom rzeczywisty, jasny i praktyczny. Stają się oni naszymi latarnikami, przewodnikami umożliwiającymi dojście do celu jakim jest poznanie ciała ludzkiego, które w przyszłości będziemy leczyć”.
Program Świadomej Donacji Zwłok na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 r. jako pierwszy w Polsce. Obecnie uczelnia posiada niemal 1800 potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]