Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniach 16-20 kwietnia 2018 r. Wydziały Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przygotowały specjalną ofertę Dni Otwartych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Jako pierwszy zaprezentował się Wydział Lekarski w Katowicach. Uczestników przywitał Dziekan Wydziału prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda. Następnie uczniowie wysłuchali wykładów wygłoszonych przez nauczycieli akademickich WLK: prof. dr hab. n. med. Aleksandra Sieronia, prof. dr hab. n. med. Tomasza Urbanka, dr hab. n. med. Grzegorza Bajora, prof. nadzw. SUM oraz dr hab. n. med. Tomasza Francuza. Głos zabrała również dr hab. n. med. Ewa Emich-Widera, wydziałowy koordynator ds. programu Erasmus+, a także  przedstawiciele Wydziałowego Samorządu Studenckiego i Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Po oficjalnej części uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie zaprezentowano stosowane w SUM nowoczesne metody nauczania z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi symulacji medycznej i innowacyjnych pracowni multimedialnych. Uczniowie zapoznali się również z prezentacjami przygotowanymi przez poszczególne koła naukowe STN-u. Uczestnikom Dnia Otwartego umożliwiono zapoznanie się z zapleczem laboratoryjnym jednostek Zakładów Teorii Medycyny w Katowicach-Ligocie oraz wizytę w Dziekanacie i bibliotece wydziałowej.

17 kwietnia wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.  Wydział odwiedziło ponad pół tysiąca osób. Podczas Dni Otwartych uczniowie mogli się przekonać, że nauki ścisłe da się lubić, a przygoda z chemią i farmacją może być fascynująca. Na warsztatach młodzież  miała okazję m.in.  zaplanować, przeprowadzić i wyciągnąć wnioski z samodzielnie przeprowadzonych reakcji chemicznych, dowiedzieć się co kryje kropla krwi,  zapoznać  się z podstawowymi zabiegami kosmetycznymi. Na odważnych czekał także  biochemiczny escape room.

Dzień później  uczniów szkół średnich zaprosił Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Uczestników powitały władze Wydziału. Wykład „Implantologia od historii do współczesności” wygłosił dr hab. n. med. Tadeusz Morawiec  kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Katedry Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej. Następnie uczniowie zwiedzili prosektorium i sale ćwiczeniowe do nauki anatomii człowieka oraz zapoznali się z prezentacjami pracowni laboratoriów i klinik.

19 kwietnia należał do Wydziału Nauk o Zdrowiu. Podczas Dnia Otwartego wszyscy zainteresowani studiami na kierunkach: fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, elektroradiologia, coaching medyczny mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną ww. kierunków oraz uczestniczyć w warsztatach położniczych, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych i psychologicznych. Uczestnicy mogli  zdobyć cenne informacje o perspektywach zatrudnienia absolwentów kierunków prowadzonych przez Wydział. Nauczyciele akademiccy i studenci przekazali osobom odwiedzającym wiele istotnych informacji. W ramach Dnia Otwartego Wydziału zajęcia odbywały się m.in. w Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, Obiekcie Sportowym Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu Katedry Fizjoterapii oraz w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ponadto w Katowicach przy ul. Francuskiej 20/24 gdzie posadowiony jest Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa Katedry Pielęgniarstwa przedstawiona została oferta edukacyjna z kierunku pielęgniarstwo.

Dzień Otwarty – 20 kwietnia, zorganizował Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu. W ramach wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy i kuchni molekularnej, pomiarach jakości wody przeznaczonej do spożycia i słuchu. Zaprezentowano również mierniki do pomiaru pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez telefony komórkowe, oraz do pomiaru dźwięków i dynamometr do pomiaru siły ręki. Uczestnicy  mogli również zmierzyć ciśnienie i sprawdzić skład masy ciała.

Wszystkie wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w Dniach Otwartych Uczelni. W sumie nasze Wydziały odwiedziło prawie 1500 osób.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.