RRM

70 lat temu - 20 marca 1948 r. Rada Ministrów wydała Rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. Uruchomienie Akademii było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Była to wtedy ósma szkoła medyczna w Polsce. Rok później uczelnia została przemianowana na Śląską Akademię Lekarską, następnie zaś na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego. Od 2007 r. działa pod obecną nazwą – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM).

Początki nie były łatwe – wspomina JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - W uczelniach medycznych z wielowiekową tradycją mówiono o nas wówczas z sarkazmem: „szkółka felczerów”, ale jak pokazały kolejne lata to pejoratywne określenie okazało się zupełnie nieuprawnione.

Stało się tak za sprawą wybitnych lekarzy i naukowców pracujących w uczelni. Wielu z nich miało znaczący udział w dorobku medycyny światowej:

 • profesor Józef Gasiński – fenomen techniki operacyjnej,
 • profesor Kornel Gibiński – twórca szkoły gastroenterologii, autor pierwszego polskiego podręcznika z tego zakresu,
 • profesor Zbigniew Herman współtwórca farmakologii klinicznej,
 • profesor Witold Niepołomski twórca śląskiej szkoły patomorfologicznej,
 • profesor Zbigniew Religa - który przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce
 • profesor Stefan Ślopek – wynalazca szczepionki przeciw durowi brzusznemu,
 • profesor Witold Zahorski – pionier medycyny pracy, światowy ekspert w zakresie pylicy i autor pierwszej międzynarodowej radiologicznej klasyfikacji tego schorzenia,

Dzisiaj Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach także  skupia nieprzeciętne indywidualności, wybitnych i znanych na całym świecie naukowców, takich jak prof. dr hab. n. med. Michał Tendera z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Lekarskiego w Katowicach, który po raz kolejny znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata wg prestiżowego Rankingu Clarivate Analytics, prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot, twórca polskiej nefrologii, czy prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, który jest jedynym Polakiem w gronie ekspertów „One-Hundred Foreign Experts Plan” gromadzących  intelektualistów z całego świata, w tym laureata Nagrody Nobla George’a Smoota ze Stanów Zjednoczonych.

Ubiegły rok zaowocował także dwoma ważnymi wyróżnieniami – dodaje JM Rektor SUM -  jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, Śląski Uniwersytet Medyczny został uwzględniony w ostatnim zestawieniu Academic Ranking of World Universities znanym jako Lista Szanghajska (ARWU World Top 500 Candidates 2017). Uczelnia dołączyła także do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.

Również baza kliniczna w niczym nie przypomina tej sprzed 70 lat. Obecnie studenci mają możliwość nauki na najnowocześniejszym sprzęcie, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów, takim jak m.in. PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz Gamma Knife – wyjątkowo precyzyjne urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu.

Uczelnia także stawia w nowe technologie. Dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu z Asseco Poland, SUM jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się także z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach.

Studenci od 2012 r. korzystają także z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie na zaawansowanych symulatorach trenują umiejętności niezbędne w ich przeszłej pracy. W tym roku baza symulacyjna uniwersytetu powiększy się o kolejne dwa centra. Tym samym SUM będzie jedyną uczelnią w Polsce posiadającą trzy centra symulacji. 

W ubiegłym roku został uruchomiona również  aplikacja MedicLearn, która daje studentom możliwość przygotowywania się do egzaminów za pomocą smartfonu. Takie rozwiązania otwierają przed studentami nowe perspektywy zdobywania wiedzy i doświadczenia.

W najbliższym czasie rozpocznie się także realizacja Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych, posadowionych na bazie istniejącej i stworzonej w ramach projektu infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i w Zabrzu.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Zatrudnia ok. 2400 pracowników i kształci ponad 10 000 studentów, w tym 500 obcokrajowców z 48 krajów świata.  W ciągu 70 lat mury Uczelni opuściło ponad  40 tysięcy absolwentów, w tym także obywatele z USA, Tajwanu, Kanady, Indii, Nigerii i Pakistanu.

W ramach SUM funkcjonuje pięć wydziałów:

 • Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
 • Wydział Lekarski w Katowicach
 • Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu
 • Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 • Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Uczelnia jest podmiotem tworzącym dla 5 szpitali klinicznych oraz Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.

Obchody 70-lecia potrwają do października. Zaplanowano m.in. „Piknik pokoleń” dla absolwentów, pracowników i studentów, który odbędzie się 25 maja w Zabrzu-Rokitnicy – miejscu powstania pierwszego wydziału uczelni. Jubileusz zakończy uroczysta inauguracja roku akademickiego oraz koncert w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: 70lat.sum.edu.pl


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]