Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
RRM

70 lat temu - 20 marca 1948 r. Rada Ministrów wydała Rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. Uruchomienie Akademii było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Była to wtedy ósma szkoła medyczna w Polsce. Rok później uczelnia została przemianowana na Śląską Akademię Lekarską, następnie zaś na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego. Od 2007 r. działa pod obecną nazwą – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM).

Początki nie były łatwe – wspomina JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - W uczelniach medycznych z wielowiekową tradycją mówiono o nas wówczas z sarkazmem: „szkółka felczerów”, ale jak pokazały kolejne lata to pejoratywne określenie okazało się zupełnie nieuprawnione.

Stało się tak za sprawą wybitnych lekarzy i naukowców pracujących w uczelni. Wielu z nich miało znaczący udział w dorobku medycyny światowej:

 • profesor Józef Gasiński – fenomen techniki operacyjnej,
 • profesor Kornel Gibiński – twórca szkoły gastroenterologii, autor pierwszego polskiego podręcznika z tego zakresu,
 • profesor Zbigniew Herman współtwórca farmakologii klinicznej,
 • profesor Witold Niepołomski twórca śląskiej szkoły patomorfologicznej,
 • profesor Zbigniew Religa - który przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce
 • profesor Stefan Ślopek – wynalazca szczepionki przeciw durowi brzusznemu,
 • profesor Witold Zahorski – pionier medycyny pracy, światowy ekspert w zakresie pylicy i autor pierwszej międzynarodowej radiologicznej klasyfikacji tego schorzenia,

Dzisiaj Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach także  skupia nieprzeciętne indywidualności, wybitnych i znanych na całym świecie naukowców, takich jak prof. dr hab. n. med. Michał Tendera z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Lekarskiego w Katowicach, który po raz kolejny znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata wg prestiżowego Rankingu Clarivate Analytics, prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot, twórca polskiej nefrologii, czy prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, który jest jedynym Polakiem w gronie ekspertów „One-Hundred Foreign Experts Plan” gromadzących  intelektualistów z całego świata, w tym laureata Nagrody Nobla George’a Smoota ze Stanów Zjednoczonych.

Ubiegły rok zaowocował także dwoma ważnymi wyróżnieniami – dodaje JM Rektor SUM -  jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, Śląski Uniwersytet Medyczny został uwzględniony w ostatnim zestawieniu Academic Ranking of World Universities znanym jako Lista Szanghajska (ARWU World Top 500 Candidates 2017). Uczelnia dołączyła także do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.

Również baza kliniczna w niczym nie przypomina tej sprzed 70 lat. Obecnie studenci mają możliwość nauki na najnowocześniejszym sprzęcie, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów, takim jak m.in. PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz Gamma Knife – wyjątkowo precyzyjne urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu.

Uczelnia także stawia w nowe technologie. Dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu z Asseco Poland, SUM jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się także z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach.

Studenci od 2012 r. korzystają także z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie na zaawansowanych symulatorach trenują umiejętności niezbędne w ich przeszłej pracy. W tym roku baza symulacyjna uniwersytetu powiększy się o kolejne dwa centra. Tym samym SUM będzie jedyną uczelnią w Polsce posiadającą trzy centra symulacji. 

W ubiegłym roku został uruchomiona również  aplikacja MedicLearn, która daje studentom możliwość przygotowywania się do egzaminów za pomocą smartfonu. Takie rozwiązania otwierają przed studentami nowe perspektywy zdobywania wiedzy i doświadczenia.

W najbliższym czasie rozpocznie się także realizacja Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych, posadowionych na bazie istniejącej i stworzonej w ramach projektu infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i w Zabrzu.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Zatrudnia ok. 2400 pracowników i kształci ponad 10 000 studentów, w tym 500 obcokrajowców z 48 krajów świata.  W ciągu 70 lat mury Uczelni opuściło ponad  40 tysięcy absolwentów, w tym także obywatele z USA, Tajwanu, Kanady, Indii, Nigerii i Pakistanu.

W ramach SUM funkcjonuje pięć wydziałów:

 • Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
 • Wydział Lekarski w Katowicach
 • Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu
 • Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 • Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Uczelnia jest podmiotem tworzącym dla 5 szpitali klinicznych oraz Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.

Obchody 70-lecia potrwają do października. Zaplanowano m.in. „Piknik pokoleń” dla absolwentów, pracowników i studentów, który odbędzie się 25 maja w Zabrzu-Rokitnicy – miejscu powstania pierwszego wydziału uczelni. Jubileusz zakończy uroczysta inauguracja roku akademickiego oraz koncert w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: 70lat.sum.edu.pl


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.