Logo SUM

Senacka Komisja ds. Nauki SUM podjęła dyskusję w zakresie określenia priorytetowych kierunków badań dla Uniwersytetu, wypełniając tym samym obowiązek, wynikający ze Strategii HR Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Członkowie Senackiej Komisji ds. Nauki wskazali, iż obecne trendy w różnych dziedzinach nauki są jednoznacznie ukierunkowane na zwiększenie możliwości zastosowania w praktyce uzyskanych wyników badań poprzez osiąganie nowych rozwiązań technologicznych, patentów oraz podnoszenie innowacyjności. Uzyskanie powyższego celu wymaga wysiłku całego środowiska naukowego poprzez wyodrębnianie obszarów priorytetowych. Według opinii członków Senackiej Komisji ds. Nauki, strategicznymi kierunkami badań Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powinny być:

1.    choroby cywilizacyjne, w szczególności choroby nowotworowe (w tym: poznawanie mechanizmów powstawania chorób cywilizacyjnych),
  2.    koncepcje nowych sposobów leczenia (w tym nowe leki oraz profilaktyka przewlekłych chorób niezakaźnych, np. chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób  nowotworowych, chorób nerek),
  3.    medycyna regeneracyjna (m.in. zastosowanie komórek macierzystych, inżynieria tkankowa), nowoczesne technologie w medycynie.

[Przesłano przez: Klaudia Libront]

SUM © 2016-2018