dr. hab. n. med. Rafał Stojko

Postanowieniem z dnia 29 stycznia 2018 r. Prezydent RP nadał dr. hab. n. med. Rafałowi Stojko tytuł naukowy  profesora nauk medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko z Zakładu Patologii Ciąży Wydziału Nauk o Zdrowiu jest specjalistą z zakresu położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.  Z Uczelnią związany zawodowo od 1992 r. Od 2009 r. kieruje  Oddziałem Ginekologii i Położnictwa z Pododdziałem  Ginekologii Onkologicznej Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

Wspólnie z Katedrą  i Kliniką Hematologii i Transplantologii SUM oraz  Katedrą Hematologii Doświadczalnej Instytutu Onkologii w Warszawie prowadził badania ukierunkowane na poszukiwanie różnic ekspresji genów odpowiedzialnych za immortalizację, apoptozę, proliferację i angiogenezę komórek macierzystych krwi pępowinowej oraz szpiku organizmu dojrzałego. Zgodnie z raportem Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Szpiku i Krwi opublikowanym w 2006 i 2010 r. prowadzi konsekwentnie badania potwierdzające, że wskazania do transplantacji HSC krwi pępowinowej są takie same jak  w przypadku szpiku kostnego i krwi obwodowej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej POLGRAFT realizuje badania przybliżające nas do uzyskania optymalnego dawcy komórek macierzystych pochodzenia płodowego ustalając, że powinna być to kobieta po 35 roku życia, rodząca siłami natury, po 280 dniu trwania ciąży.

Autor 169 pozycji klinicznych  obejmujący 49 prac oryginalnych, 10 prac poglądowych i 15 opisów przypadków, 11 rozdziałów w książkach polskich, 2 monografie.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa  Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Endoskopowej, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej oraz członkiem Zarządu Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Członek rady naukowej czasopisma „Ginekologia po Dyplomie” oraz kwartalnika „Przyjaciel Zdrowia”.

Promotor 9 zakończonych prac doktorskich i ponad 50 prac magisterskich.

Laureat sześciu nagród Rektora Uczelni, w tym trzech w zakresie działalności naukowej (jedna indywidualna, dwie zespołowe I st.) oraz dwóch z tytułu osiągnięć w pracy dydaktycznej (zespołowe I st.).

Gratulujemy!

Źródło:  CDDMiF;