dr hab. n. med. Monika Rudzińska-Bar

Postanowieniem z dnia 29 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał dr  hab. n. med. Monice Rudzińskiej-Bar tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Monika Rudzińska-Bar jest kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zainteresowania naukowe Pani Profesor koncentrują się na chorobach z neurodegeneracyjnych, głównie zespołach parkinsonowskich i otępiennych, dystonii, drżeniu, ataksjach rdzeniowo-móżdżkowych, zaburzeniach chodu oraz leczeniu toksyną botulinową.

Jest autorką i współautorką ponad 120 publikacji w czasopismach recenzowanych  rejestrowanych
w PubMed, siedmiu  monografii, osiemnastu rozdziałów w książkach. Za publikacje książkowe dwukrotnie uzyskała Nagrodę Ministra Zdrowia, w 2013 roku za atlas multimedialny “Atlas zaburzeń i chorób ruchu” oraz w 2017 za dwutomowy podręcznik „Toksyna botulinowa w praktyce klinicznej”.

Od 2015 roku jest prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz prezesem-elektem Sekcji Chorób Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Jest członkiem z wyboru American Association of Neurology jak  również aktywnym członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych (np. European Huntington Disease Network, Dystonia Genetic Consortium).  Od 2006 roku była głównym organizatorem wielu konferencji międzynarodowych jak i krajowych odbywających się w Polsce. Jest specjalistą z neurologii oraz z rehabilitacji medycznej.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]